Kako su u krajem novembra 2017. objavili novinari Insajdera, Smederevo, Pančevo, beogradska opština Grocka, Batočina, samo su neki primeri kako se bez ikakve sankcije krše ugovori o gasifikaciji vredni desetine miliona evra, sklopljeni između Javnog preduzeća Srbijagas, privatnih firmi i opština. Prema informacijama koje su prikupili novinari Insajdera, rokovi za završetak radova su probijeni, dok je Srbijagas uprkos tome bar jednoj firmi isplatio i za nezavršeni deo posla, na šta su Vladu upozoravali članovi Nadzornog odbora ovog javnog preduzeća.
Ugovor o gasifikaciji Grocke je vredan gotovo 30 miliona evra.
Nadležni u ovoj opštini su rekli tada novinarima Insajdera da nemaju odgovore na pitanja da li su i koliko rokovi probijeni i uputili su nas na strateškog partnera – privatnu firmu koja izvodi radove Millennium Team.
Ugovor je potpisan decembra 2012., a rok za završetak radova je bio kraj 2014.
Međutim, prema ranijem pisanju medija, 2016. rok je produžen za još četiri godine, do 2020. godine, zato što preduzeće Milenijum tim nije moglo da nastavi gradnju bez kompletnog Prostornog plana opštine, a iz ove firme su naveli i da je problem nastao zbog nerešenih imovinsko-pravnih odnosa.
Nadzorni odbor Srbijagasa: Javno preduzeće plaća nezavršene radove
Ugovor o gasifikaciji Grocke bio je predmet analize koju su u aprilu 2015. sproveli članovi Nadzornog odbora Srbijagasa.
Tadašnji predsednik Nadzornog odbora u ostavci Milivoje Miletić i nezavisni član Zoran Janković tražili su od rukovodstva Srbijagasa izveštaj o tome koliki je stepen realizacije posla po ovom ugovoru, a koliko je Srbijagas platio.
Na osnovu podataka koje im je dostavio pomoćnik generalnog direktora Srebijagasa za ekonomiju Milan Zdravković, Srbijagas je do 2015. uplatio Milenijum timu 16.148.044 evra, odnosno polovinu od ugovorene cene za gasifikaciju Grocke, iako je bilo izgrađeno manje od trećine gasovoda.
Članovi Nadzornog odbora su tada naveli da je ugovor ‘’kompletno štetan po JP Srbijagas, a samim tim i po Vladu Srbije koja je garant za podizanje kredita JP Srbijagasa”.
U analizi je potvrđeno istraživanje Insajdera da je proglašavanjem privatnih firmi za strateške partnere izbegnut tender, ali i da je cena radova u ugovorima uvećavana u odnosu Program gasifikacije.
Analiza izveštaja o realizaciji Ugovora o gasifikaciji Grocke iz 2015. godine dospela je u javnost preko Žig infa, a čija je autentičnost potvrđena novinarima Insajdera.
Rekonstrukcija Bulevara oslobođenja u Grockoj počela je krajem decembra 2015. godine a radovi su završeni u poslednjem tromesečju 2016. godine.
Tih godina, kako su navodilio predstavnici vlasti u Grockoj, zapostavljena i oronula ulica konačno je ušla u temeljnu obnovu, a ona je podrazumevala rekonstrukciju vodovodne i kanalizacione mreže, kolovoza i trotoara. Pored toga, ulica je dobila kišnu kanalizaciju, sve elektro instalacije na stubovima su premeštene u podzemne kanale, a ugrađeno je i 12 bandera javne rasvete navodili su predstavnici vlasti u Grockoj.
Mađutim, nedugo nakon rekonstrukcije čaršije u Grockoj, između zamenjenih „kocki“ pojavila se trava koja ranije nikada nije postojala.
Ubrzo se u jednom delu rekonstruisane ulice pojavilo i oštećenje u vidu izdignute kaldrme. Na objavljivanje ove informacije, niko nije intervenisao. Zatim se stvorila i manja rupa na kolovozu tik uz šahtu.
A danas Gročanska čaršija ponovo raskopana! Razlog je, verovali ili ne, postavljane gasnih cevi od strane Milenijum tima.
Podsetimo se, ranije kada je rađena kompletna rekonstrukcija ove ulice, uključujući i vodovodno- kanalizacionu mrežu.
Za Žig Info:
Željko Matorčević