Почетна » ПОДРШКА СВЕДОЦИМА У СУЂЕЊИМА ЗА РАТНЕ ЗЛОЧИНЕ

ПОДРШКА СВЕДОЦИМА У СУЂЕЊИМА ЗА РАТНЕ ЗЛОЧИНЕ

„Психосоцијална подршка сведоцима/сведокињама у процесима за ратне злочине“

од Жиг Инфо
0 коментар

На конференцији за медије јуче је представљен пројекат „Психосоцијална подршка сведоцима/сведокињама у процесима за ратне злочине“, који Међународна мрежа помоћи ИАН реализује у партнерству са Удружењем логораша регије Бирач, Бошњачким удружењем преживјелих логораша Братунац и Регионалним удружењем логораша Вишеград. Пројекат се реализује уз финансијску подршку Европске уније.

Кроз пројектне активности директна подршка ће бити пружена женама и мушкарцима – жртвама ратних страдања и члановима/цама њихових породица, али ће се утицај пројекта пренети и на целу локалну заједницу. Пројектне активности допринеће побољшању права и статуса жртава и преживелих, оснаживању локалних актера и подстицању дијалога унутар друштава и између етничких група. Циљну групу чине сведоци/сведокиње у судским процесима за ратне злочине у БиХ и Србији, чланови/це њихових породица, чланови/це удружења жртава рата, као и сама удружења. Пројектним активностима директно ће бити подржано најмање 85 корисника/ца, којима су на располагању групна и индивидуална психолошка подршка, медицинска и психијатријска помоћ. Партнерским удружењима и другим локалним удружењима жртава рата у регији Братунца и Вишеграда, активним у области заштите људских права, промовисања транзиционе правде и међуетничког дијалога, биће пружена подршка у сфери управљања удружењима, пројектним циклусом, финансијским управљањем и прикупљањем средстава.

На конференцији су говорили: Гојко Пантовић – Програм Уједињених нација за развој УНДП; Тијана Јовановић-Дачић – Међународна мрежа помоћи ИАН; Винко Лале – Удружење бивших логораша регије Бирач Братунац; Сакиб Ахметовић – Бошњачко удружење преживјелих логораша Братунац; Јанкица Самоуковић – Регионално удружење логораша Вишеград.

Гдин Гојко Пантовић из Програма Уједињених нација за развој УНДП, истакао је значај организација цивилног друштва у прикупљању и обезбеђивању доказних материјала и друге значајне документације у бројним предметима за ратне злочине.

Представници удружења бивших логораша сложили су се у ставу да је у друштву и даље присутан међуетнички јаз, али да су саме жртве рата спремније и отвореније за активности усмерене ка помирењу у односу на остале грађане.
ИАН позива сведоке и потенцијалне сведоке у предметима за ратне злочине, као и чланове њихових породица да се јаве и добију сву неопходну подршку током, за време и након самог процеса.

Можда ти се свиди

Оставите коментар