На траци на венцу који је положила премијерка Ана Брнабић је исписано „Др Зорану Ђинђићу – Влада Републике Србије“.
Zoran Živković sa članovima vlade Zorana Đinđića položio je venac na mestu ubistva premijera Zorana Đinđića Foto: Srđan Ilić
Ђинђић је 12. марта 2003. године у 12 часова и 25 минута погођен метком из снајперске пушке у дворишту Владе Србије, а после операције, умро је у Ургентном центру Србије. Атентат су организовали припадници Јединице за специјалне операције (ЈСО) и Земунског клана.
Premijerka Ana Brnabić i ministri vlade na čijem je čelu položili su venac na mesto ubistva premijera Zorana Đinđića, 12. mart 2021. Foto: Srđan Ilić
Као вође групе идентификовани су некадашњи командант Јединице за специјалне операције (ЈСО) Милорад Улемек Легија и вође клана Душан Спасојевић Шиптар и Миле Луковић Кум. На Ђинђића је из зграде у Улици адмирала Гепрата 14, пуцао припадник ЈСО Звездан Јовановић, који је, као и Улемек, осуђен пред Специјалним судом на 40 година затвора.
Пресуду је потврдио и Врховни суд Србије 29. децембра 2008. године. Ђинђић је сахрањен 15. марта, у Алеји заслужних грађана на Новом гробљу.
Ђинђић је био први премијер Србије после пада Милошевићевог режима 2000. године и доласка на власт Демократске опозиције Србије (ДОС).
За време његовог мандата покренут је процес демократизације друштва и коренитих економских и социјалних реформи, а Србија се отворила према свету.
Zoran Živković sa članovima vlade Zorana Đinđića položio je venac na mestu ubistva premijera Zorana Đinđića Foto: Srđan Ilić
Политичка позадина убиства Ђинђића, који је био први демократски премијер Србије, није истражена.
Делегације Демократске странке, Нове странке и представници Странке слободе и правде положили су данас цвеће и венце на гроб убијеног премијера Србије Зорана Ђинђића у Алеји заслужних грађана на Новом гробљу у Београду. Пошту су одали и некадашњи чланови ДС-а окупљени око глумца Бранислава Лечића.