Na traci na vencu koji je položila premijerka Ana Brnabić je ispisano „Dr Zoranu Đinđiću – Vlada Republike Srbije“.
Zoran Živković sa članovima vlade Zorana Đinđića položio je venac na mestu ubistva premijera Zorana Đinđića Foto: Srđan Ilić
Đinđić je 12. marta 2003. godine u 12 časova i 25 minuta pogođen metkom iz snajperske puške u dvorištu Vlade Srbije, a posle operacije, umro je u Urgentnom centru Srbije. Atentat su organizovali pripadnici Jedinice za specijalne operacije (JSO) i Zemunskog klana.
Premijerka Ana Brnabić i ministri vlade na čijem je čelu položili su venac na mesto ubistva premijera Zorana Đinđića, 12. mart 2021. Foto: Srđan Ilić
Kao vođe grupe identifikovani su nekadašnji komandant Jedinice za specijalne operacije (JSO) Milorad Ulemek Legija i vođe klana Dušan Spasojević Šiptar i Mile Luković Kum. Na Đinđića je iz zgrade u Ulici admirala Geprata 14, pucao pripadnik JSO Zvezdan Jovanović, koji je, kao i Ulemek, osuđen pred Specijalnim sudom na 40 godina zatvora.
Presudu je potvrdio i Vrhovni sud Srbije 29. decembra 2008. godine. Đinđić je sahranjen 15. marta, u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju.
Đinđić je bio prvi premijer Srbije posle pada Miloševićevog režima 2000. godine i dolaska na vlast Demokratske opozicije Srbije (DOS).
Za vreme njegovog mandata pokrenut je proces demokratizacije društva i korenitih ekonomskih i socijalnih reformi, a Srbija se otvorila prema svetu.
Zoran Živković sa članovima vlade Zorana Đinđića položio je venac na mestu ubistva premijera Zorana Đinđića Foto: Srđan Ilić
Politička pozadina ubistva Đinđića, koji je bio prvi demokratski premijer Srbije, nije istražena.
Delegacije Demokratske stranke, Nove stranke i predstavnici Stranke slobode i pravde položili su danas cveće i vence na grob ubijenog premijera Srbije Zorana Đinđića u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu. Poštu su odali i nekadašnji članovi DS-a okupljeni oko glumca Branislava Lečića.