Британски Национални центар за безбедност на интернету саопштио је да су хакери „готово сигурно“ део „руских обавештајних служби“.
Није наведено које тачно организације су нападнуте, као ни да ли је нешто од података украдено.
Саопштено је да хакери нису омели истраживање вакцина.
Министар спољних послова Велике Британије Доминик Раб рекао је да је потпуно неприхватљиво да руске обавештајне службе циљају оне који раде на сузбијању пандемије корона вируса.
„Док други истичу своје себично понашање и себичне интересе, Велика Британија и њени савезници настављају напоран рад на проналажењу вакцине и заштити здравља на глобалном нивоу.“
Упозорење је објавила група безбеносних служби:
британски Национални центар за безбедност на интернету
канадска Служба за безбедност комуникација
америчка Безбедносна агенција за сигурност на интернету у оквиру Службе за националну безбедност и
америчка Национална безбедносна агенција
Британске, америчке и канадске агенције навеле су да су хакери искористили недостатке софтвера да би приступили рањивим рачунарским системима и користили су злонамерне софтвере WеллМесс и WеллМаил за учитавање и преузимање датотека са заражених машина.
Преварили су и појединце тражећи им податке за пријаву у процесу мрежне крађе идентитета.
Али један стручњак за безбедност на интернету навео је да Русија вероватно није једина која је укључена у овакву кампању.
„Они имају много људи, имамо их и ми, Американаца је чак и више, као и Кинеза“, навео је професор Рос Андерсон са Универзитета у Кембриџу.
„Сви они покушавају да покраду овакве ствари све време.“
Ко је осумњичен за одговорност?
Британска агенција за безбедност на интернету саопштила је да је реч о хакерској групи АПТ29, познатој и као Војводе (тхе Дукес) или Мекани меда (Цозy Беар).
Како је саопштено, више од 95 одсто је сигурно да је група део руске обавештајне службе.
И извештају су објављене препоруке које могу да помогну организацијама у заштити од сајбер напада.
„АПТ29 је током 2020. циљао на разне организације које су укључене у развој вакцине за Ковид-19 у Канади, Сједињеним Државама и Великој Британији, а намера је вероватно била крађа информација и интелектуалне својине у вези са развојем и тестирањем вакцин“, наводи се у извештају.