Грански синдикат културе, уметности и медија „Независност“ и Коалиција за слободу медија, коју чине Асоцијација медија, Асоцијација онлајн медија (АОМ), Независно друштво новинара Војводине (НДНВ), Независно удружење новинара Србије (НУНС), Пословно удружење Асоцијација локалних и независних медија „Локал Прес“ и Славко Ћурувија Фондација, упозоравају јавност да урушавање медијских слобода у Србији за последицу има угрожавање свих осталих права, међу којима и права света рада, али и свих цивилизацијских стандарда савременог демократског света.
Без слободе медија и независне новинарске професије није могуће да се чује глас обесправљених, нити оних који су изложени притисцима или репресији. Када имамо медијски мрак, сва људска права су угрожена и нико не може да се осећа безбедно. Нажалост, и ове године светски Дан слободе медија Србија дочекује у медијском мраку.
На јавној сцени доминирају лажне вести и пропагандне информације чији креатори се најчешће налазе на позицијама политичке моћи. Говор мржње постао је нормализован у политичком наративу. Информативна блокада онемогућава подстицање критичке свести. Информације постају кључна полуга за манипулисање јавним мњењем. Службеници такве пропаганде су и бројни квазимедији и антиновинари који су заправо гласноговорници популистичких и антидемократских политика.
Апелујемо на грађане да се изборе за слободне медије, јер је то први корак у борби за демократизацију друштва, за владавину права и права радничке класе, која је у овој земљи данас дубоко понижена.
Не дозволите да у вашим срединама локални моћници кроје правила игре, већ подржите локалне новинаре који свој посао обављају у складу са стандардима професије, а не интересима центара моћи.
Слободни медији и професионални новинари и други медијски радници су ваш глас, глас свих грађана. Слободни медији обезбеђују моћ у рукама грађана, јер су они контролори доносиоца одлука.
Годинама уназад сведочимо тренду гушења медија који делују у складу са кодексом струке, професионални новинари изложени су свакодневним притисцима и претњама само због тога што заступају јавни интерес. Мало ко за те претње одговора.
Често нападима на новинаре претходе прозивке и етикетирања новинара од државних званичника или локалних политичара који тиме заправо подстичу насилнике и насиље према професионалним новинарима.
Грађани морају да буду свесни да су те претње директан атак и на њихове слободе. И зато треба да дигну глас и захтевају од институција да делују по закону.
Подсећамо да према извештајима релевантних међународних организација Србија не спада у категорију демократских држава – већ међу хибридне режиме, у којима је власт заснована на ауторитаризму.
Светски дан слободе медија 3. мај установљен одлуком Генералне скупштине Уједињених нација као подсетник владама свих држава да су дужне да поштују и подржавају право на слободу изражавања загарантовано чланом 19 Универзалне декларације о људским правима.
Уколико се грађани одрекну слободних медија, више неће бити никог да их обавести да су постали поданици. Јер, непријатељи слободе медија су непријатељи слободних грађана.
И ове године позивамо новинаре и медије да се придруже међународној симболичној акцији „Пет минута громогласне тишине“ и искључе тон и слику у својим програмима, а грађанима поручујемо да буду активни у заштити својих права тиме што ће подржати слободне медије.
Демократско друштво не могу да изграде само храбри новинари, нашем друштву потребни су храбри грађани. Без грађанске храбрости и одлучности нема ни слободног друштва.
Нови Сад – Београд – Крагујевац, 3. мај 2022.
ГС КУМ „Независност“
Асоцијација медија
Асоцијација онлајн медија (АОМ)
Независно друштво новинара Војводине (НДНВ)
Независно удружење новинара Србије (НУНС)
Пословно удружење Асоцијација локалних и независних медија „Локал Прес“
Славко Ћурувија Фондација