Подсећамо, председник Србије Александар Вучић и министар унутрашњих послова Александар Вулин приказали су у суботу увече на конференцији за новинаре, након седнице Савета за националну безбедност, фотографију убијеног навијача Партизана на којем се види да му је одсечена глава.
На поменутој конференцији приказане су и фотографије на којима се могло видети, поред заплењеног оружја, тела жртава које су убијене на монструозан начин. Једна жртва имала је тетоважу која указује да је реч о навијачу Црвене звезде, док се за другу, како су навели Вучић и Вулин навели, верује да је била навијач Партизана.
На конференцији за медије нису приказани видео-снимци убистава, као ни детаљи или иницијали који би могли да открију идентитет жртава. Макар то је испоштовано.
Никада раније тако бруталне сцене нису емитоване на телевизији са националном фреквенцијом, а камоли на апсолутно свакој као што је то сада био случај. Које су процедуре и правилници тиме прекршени?
Тајност истражног поступка
Није нормално објављивати сазнања, односно доказе из истраге против организоване криминалне групе – макар пре подизања оптужнице. На овај начин не само што се алармира одбрана осумњичених да би ови докази могли представљати осовину оптужнице против њих, него се и потенцијално угрожава њихово извођење пред судом. Очекивано је, зато, да ће одбрана тражити да се докази објављени на конференцији председника одбаце, јер су компромитовани јавним емитовањем.
Председнику није први пут да је урадио нешто слично. Нема сумње да је изазвао штету по истрагу против покојног Драгослава Космајца тиме што је, практично на исти начин, на конференцији за новинаре најавио његово хапшење. Космајац је пред смрт тражио и високу надокнаду за нелегално притварање.
Кршење пресумпције невиности
РЕМ, Републичка агенција за електронске медије, у свом статуту има Опште обавезујуће упутство за понашање емитера. У ставу 1 члана 5 тог документа наводи се да се мора поштовати претпоставка невиности окруивљеног/осумњиченог у одређеном судском поступку.
Ту се наводи да емитер не може да означи као кривца особу против које је у току кривични поступак. Интересантно је да правилник иде и у још детаљније прописивање, па каже овако: “Емитер је дужан да поштује претпоставлку невиности, без обзира на то да ли ту претпоставку поштује државни орган”. Дакле, овде је дошло до несумњивог кршења правила емитовања програма, јер је читава конференција била конципирана тако да се Беливукова група означи као кривац за убиства чији су призори приказивани.
Што значи да су председник, премијерка и министарнавели телевизије на кршење кодекса.
Насиље којем нема места
Емитовање унакажених тела жртава такође није дозвољено. И то се врло јасно наводи у правилнику РЕМ.
“Емитери имају обавезу да избегавају приказивање бруталних, насилних и узнемирујућих сцена уколико то није у јавном интересу, при чему тада емитовање мора бити јасно образложено. Жртве насиља и катастрофа имају право на посебну заштиту насиљу и катастрофама и приказивање жртава и унесрећених не сме манипулисати људском патњом и учинити да жртве, настрадали и њихове породице поново буду изложени патњи. Ова обавеза се не односи на уметничке, документарне, научне, игране и сличне програме са оваквим садржајима, али они морају бити посебно означени и најављени”.
С обзиром да овде није био у питању уметнички ни играни програм, грешка је направљена без сумње. Осим ако председник не заговара тезу да је емитовање фотографија било у интересу јавности. А није – у интересу јавности је да се злочинци похапсе, да им се суди, и да се открије ко им је дозволио да несметано убијају по Србији.
Михаило Јовићевић Нова