Београд, 4. април 2025. – Ресорни одбор за финансије и привреду странке Србија центар упозорава да би потенцијалне царине Сједињених Америчких Држава, у складу са политиком „Америка на првом месту“, могле довести до губитка више од 10 одсто радних места у Србији, додатно погоршавајући већ постојеће економске проблеме земље.
У саопштењу се наводи да, поред опасности од глобалне рецесије и раста инфлације, најављене економске мере САД остављају Србију у неизвесном положају. „Скандалозна одлука о предаји зграде бомбардованог Генералштаба фирми Џареда Кушнера, зета бившег америчког Председника Доналда Трампа, уз флагрантно кршење законских процедура, осим заштите личних политичких интереса, очигледно није успела да заштити интересе Србије и њених грађана“, истиче Србија центар.
Они тврде да је Србија, са царинском стопом од 37% коју примењују САД, не само земља са највећим царинским оптерећењем у региону, већ да од 180 земаља само пет земаља има вишу стопу царине у САД.
Како се наводи, Србија у САД највише извози ИКТ услуге, гуме, пољопривредне производе и производе наменске индустрије. Очекује се да ће америчке царине узроковати смањење извоза, што ће последично довести до смањења плата и губитка радних места у наведеним секторима.
„Посебни губици ће бити у ауто-индустрији, која запошљава преко 100.000 радника и чини око 4% БДП-а, али и преко 15% укупног извоза Србије. Процена је да ће само у овој грани бити изгубљено око 10% радних места, због пада извоза компоненти европским произвођачима аутомобила погођеним САД санкцијама“, процењује Србија центар.
Из ове странке упозоравају да ће наведени екстерни шок имати изразито негативан утицај на хронични дефицит текућег рачуна платног биланса Србије. Подсећају да је само у 2024. овај дефицит био троструко већи у односу на 2023. годину (са 2,4% порастао је на 6,3% БДП-а). „Једноставним речима, разлика извоза и увоза Србије се утростручила у 2024. на штету привреде и грађана Србије. Негативни трендови настављени су и у јануару и фебруару ове године (2025.), па је извоз опао док је увоз повећан за готово 10%, а дефицит трговинске размене само у прва два месеца је био 1,7 милијарди евра и већи је за 47% у односу на ионако лоше резултате 2024. године.“
Србија центар наглашава да континуирано упозорава на „девастирајуће ефекте постојеће економске политике“, који се највише одражавају на спољнотрговинску размену и јавни дуг. „Ефекти најновијих САД царина додатно ће повећати дефицит платног биланса, чији је главни генератор нереални курс динара. Штеточинска политика стимулисања увоза на штету извоза и домаће привреде, последица је одржавања нереалног курса који се финансира пре свега задуживањем земље“, стоји у саопштењу.
Они критикују „механизме слуђивања и ‘па шта’ културе, карактеристичне за СНС власт“, који, како наводе, доводе до губитка реалистичне перспективе у економији. „Искривљавање економских показатеља како би се БДП и привредни показатељи учинили бољим него што заправо јесу, није ништа друго до лаж, државна Понци шема чије се трајање купује драматичним увећањем јавног дуга. Међутим, када овај дуг доспе на наплату, он неће бити плаћен само кроз камату, већ и кроз губитке радних места и додатно сиромашење ионако осиромашених грађана Србије.“
Србија центар закључује да је због тога од критичне важности да се „општенародни бунт против актуелне СНС власти повеже и усмери на суштинске проблеме, да се избегне његова парцијализација, јер времена за губљење нема.“