Beograd, 4. april 2025. – Resorni odbor za finansije i privredu stranke Srbija centar upozorava da bi potencijalne carine Sjedinjenih Američkih Država, u skladu sa politikom „Amerika na prvom mestu“, mogle dovesti do gubitka više od 10 odsto radnih mesta u Srbiji, dodatno pogoršavajući već postojeće ekonomske probleme zemlje.
U saopštenju se navodi da, pored opasnosti od globalne recesije i rasta inflacije, najavljene ekonomske mere SAD ostavljaju Srbiju u neizvesnom položaju. „Skandalozna odluka o predaji zgrade bombardovanog Generalštaba firmi Džareda Kušnera, zeta bivšeg američkog Predsednika Donalda Trampa, uz flagrantno kršenje zakonskih procedura, osim zaštite ličnih političkih interesa, očigledno nije uspela da zaštiti interese Srbije i njenih građana“, ističe Srbija centar.
Oni tvrde da je Srbija, sa carinskom stopom od 37% koju primenjuju SAD, ne samo zemlja sa najvećim carinskim opterećenjem u regionu, već da od 180 zemalja samo pet zemalja ima višu stopu carine u SAD.
Kako se navodi, Srbija u SAD najviše izvozi IKT usluge, gume, poljoprivredne proizvode i proizvode namenske industrije. Očekuje se da će američke carine uzrokovati smanjenje izvoza, što će posledično dovesti do smanjenja plata i gubitka radnih mesta u navedenim sektorima.
„Posebni gubici će biti u auto-industriji, koja zapošljava preko 100.000 radnika i čini oko 4% BDP-a, ali i preko 15% ukupnog izvoza Srbije. Procena je da će samo u ovoj grani biti izgubljeno oko 10% radnih mesta, zbog pada izvoza komponenti evropskim proizvođačima automobila pogođenim SAD sankcijama“, procenjuje Srbija centar.
Iz ove stranke upozoravaju da će navedeni eksterni šok imati izrazito negativan uticaj na hronični deficit tekućeg računa platnog bilansa Srbije. Podsećaju da je samo u 2024. ovaj deficit bio trostruko veći u odnosu na 2023. godinu (sa 2,4% porastao je na 6,3% BDP-a). „Jednostavnim rečima, razlika izvoza i uvoza Srbije se utrostručila u 2024. na štetu privrede i građana Srbije. Negativni trendovi nastavljeni su i u januaru i februaru ove godine (2025.), pa je izvoz opao dok je uvoz povećan za gotovo 10%, a deficit trgovinske razmene samo u prva dva meseca je bio 1,7 milijardi evra i veći je za 47% u odnosu na ionako loše rezultate 2024. godine.“
Srbija centar naglašava da kontinuirano upozorava na „devastirajuće efekte postojeće ekonomske politike“, koji se najviše odražavaju na spoljnotrgovinsku razmenu i javni dug. „Efekti najnovijih SAD carina dodatno će povećati deficit platnog bilansa, čiji je glavni generator nerealni kurs dinara. Štetočinska politika stimulisanja uvoza na štetu izvoza i domaće privrede, posledica je održavanja nerealnog kursa koji se finansira pre svega zaduživanjem zemlje“, stoji u saopštenju.
Oni kritikuju „mehanizme sluđivanja i ‘pa šta’ kulture, karakteristične za SNS vlast“, koji, kako navode, dovode do gubitka realistične perspektive u ekonomiji. „Iskrivljavanje ekonomskih pokazatelja kako bi se BDP i privredni pokazatelji učinili boljim nego što zapravo jesu, nije ništa drugo do laž, državna Ponci šema čije se trajanje kupuje dramatičnim uvećanjem javnog duga. Međutim, kada ovaj dug dospe na naplatu, on neće biti plaćen samo kroz kamatu, već i kroz gubitke radnih mesta i dodatno siromašenje ionako osiromašenih građana Srbije.“
Srbija centar zaključuje da je zbog toga od kritične važnosti da se „opštenarodni bunt protiv aktuelne SNS vlasti poveže i usmeri na suštinske probleme, da se izbegne njegova parcijalizacija, jer vremena za gubljenje nema.“