Председник Србије Александар Вучић најављује, у интервјуу за Фајненшел тајмс (ФТ), наставак реформи, које су већ довеле до трогодишњег суфицита у буџету и да остаје при убеђењу да ће само договор са Приштином донети трајан мир региону, који, како наводи тај лист, и даље трпи последице ратова и распада бивше Југославије.
– Они који мисле да је могуће обуздати замрзнути конфликт – он никада није замрзнут, јер се у неком тренутку „отопи“. А, када се то догоди то је катастрофа за све – рекао је Вучић у интервјуу који је угледном британском листу дао након церемоније уношења бадњака у Председништво Србије.
Лист наводи да је Вучић на прослави православног Божића угостио и неке од оних политичара које Запад сматра претњом по кархки мир у региону, укључујући Милорада Додика, који је већ две године под санкцијама САД, због опасности да може да угрози Дејтонски споразум, али и проруске политичаре из Црне Горе, Андрију Мандић и Милана Кнежевића, иначе оптужених за покушај државног удара 2016. године како би спречили улазак земље у НАТО.
Упркос везама са тим политичарима, западне дипломате полажу наде у Вучића, пише ФТ и додаје да многи Срби сматрају Косово колевком српске православне вере и да Вучића, због разматрања територијалног компромиса са Приштином, напада лепеза противника – од левичарских лидера, до тврдокорних националистичких конзервативаца.
– Знам да се Срби у већини противе решењу косовског проблема и да је све то говорим супротно ономе што јавност жели – рекао је Вучић и додао да опозициони лидери „нису у позицији да прихвате реланост“.
– Они немају план, једина важна ствар за њих је да ме називају издајником и да све остане како јесте. Али, не марим за то – рекао је председник Србије за британски лист.
Он је казао и да би економски и трговински развој, као и договор о Косову помогли стабилности у региону.
Економски повезани имамо шанси
– Ако будемо у стању да се међусобно повежемо економски и на друге начине, имамо шанси да будемо успешне земље. Иначе ће бити катастрофа за све нас. Сви одлазе из региона и зато нам је очјнички потребно да променимо укупну атмосферу у региону. Ако то не учинимо, не видим излаз, нема ни трачка наде на крају тунела – рекао је Вучић.
Критичари Вучића сматрају да су западне силе заинтересоване да виде договор толико да се уздравају да критикују „назадовање демократије“ у Србији, у којој су критички гласови гласови критике у великој мери искључени, а реторика насиља у порасту, оцењује ФТ.
„Опозиција има довољно простора на РТС“
Лист наводи да је Вучић у време Милоевића био министар информисања и да је изрицао казне медијима који су критиковали Милошевића, а ФТ наводи да Вучић одбацује притужбе опозиције да јавни сервис РТС не даје довољно времена гласовима који су критични.
„Имају време на РТС као што нико није имао у претходном периоду. Присутни су, не знам, понедељком, уторком, четвртком. Ако говоримо о великим ТВ емисијама, увек су ту. Не знам шта они хоће. Кад год организују протест, има више извештаја о томе на РТС-у него о нама“, рекао је Вучић и додао да је проблем то се „они увек жале на медије“.