Студентима приватног Универзитета “Мегатренд”, који је остао без акредитације, уколико се не врати у систем школства, оснивач, тачније Мића Јовановић, мораће да обезбеди даље школовање у жељеним установама. То потврђује и министарка просвете Славица Ђукић Дејановић, која за Нова.рс каже и да се још не зна ко је крив за одузимање дозволе за рад.
Према Закону о високом образовању, студенти високошколске установе која је остала без акредитације, своје студије могу наставити на неком сродном факултету, а трошкове њиховог студирања сноси установа која је изгубила дозволу за рад.
“Тренутно анализирамо све жалбе које су уложене на ову одлуку, а све је јасно регулисано законом. У случају да Мегатренд или нека друга високошколска установа дефинитивно, трајно изгуби акредитацију, студенти не смеју изгубити право на школовање. Дакле, приватна установа која је остала без дозволе за рад, по закону им мора обезбедити даље школовање на неком другом приватном факултету, који они одаберу”, објашњава Ђукић Дејановић.
Она одбацује могућност да се студенти пребаце на државне факултете, јер како истиче “држава нема ништа са тим”.
“Оснивач је тај који сноси трошкове даљег школовања студената. Начин на који ће студенти завршити школовање, зависи искључиво од њиховог међусобног договора са оснивачем. Уколико дође до трајног одузимања лиценце, односно права на рад, свакако је оснивач тај који сноси последице, а не студенти и родитељи, који су до сада плаћали факултет. Они морају завршити студије, али поступци, који су у току, показаће како ћемо реаговати до краја и ко је крив за све ово”, каже министарка.
Обавеза оснивача Универзитета је да направи договор са студентима.
“У комуникацији приватних факултета и Националног тела за акредитацију и обезбеђење квалитета у високом образовању, могуће да је дошло до неких проблема. Било је кашњења на разним странама, а ми смо поступили у складу са законом. Наравно да неће приватна установа сносити последице, ако се испостави да је неки други орган довео у заблуду”, истиче Ђукић Дејановић.
„Установити ко је крив“
Подсетимо, у саопштењу које је издало Министарство просвете стоји да је у складу са Законом о високом образовању прописано је да ће “министар просвете на предлог Националног савета за високо образовање, у року од 30 дана од дана престанка рада установе, донети акт којим се обезбеђује завршетак студија студентима ове високошколске установе”.
Међутим, министарка каже да садржина акта зависи од тога шта ће показати анализе.
“Ангажоваћемо правни тим који ће се бавити само овим случајем. До октобра све мора бити решено. Акт нећемо састављати док не будемо имали све чињенице. Ако се испостави да Национално тело није на време реаговало, онда се ситуација мења. Они су независно тело, које одговара за свој рад читавој Влади Србије, а не Министарству. Ако се покаже да су негде затајили, а да су у међувремену факултети примали студенте, не знајући да постоји проблем, мораће да сносе последице”, објашњава министарка.
Подсетимо, Министарство просвете је на основу члана 53. став 8. Закона о високом образовању, 26. августа ове године донело Решење о одузимању дозволе за рад високошколској установи – Универзитет Мегатренд, на основу дописа Националног тела за акредитацију и обезбеђење квалитета у високом образовању, које је обавестило Министарство просвете да се одбацује захтев Универзитета Мегатренд за нову редовну акредитацију.
Установа којој је одузета дозвола за рад може поднети захтев из члана 52. овог закона за издавање нове дозволе за рад по истеку рока од годину дана, од дана достављања решења о одузимању дозволе за рад.
Подсећамо, професор Мића Јовановић, власник Универзитета Мегатренд, изајвио је за Данас, да је информација о одузимању дозволе за рад том универзитету лажна вест, коју је неко “потурио”.
Foto:Goran Srdanov
Ана Марковић Нова