Уставни суд сведено је одговорио на поднети захтев Верана Матића, наводећи да је поводом иницијативе за покретање поступка за оцену уставности одредбе члана 126. став 1. Закона о електронским медијима, која је примљена 4. јуна 2024. године, „формиран предмет под класификационом ознаком ИУз-88/2024 и да је поступак у наведеном предмету у току.”
Матићев захтев за приступ информацији од јавног значаја у вези са иницијативом Савета РЕМ уследио је након протека законског рока и изјаве министра информисања и телекомуникација Дејана Ристића да јавни позив скупштинског Одбора за културу и инфомисање за избор нових чланова Савета РЕМ неће бити расписан све док се не оконча започета процедура пред Уставним судом.
Игнорисање кључних одредби Закона о електронским медијима услед поднете иницијативе Савета РЕМ пред Уставним судом представља отворено изругивање владајуће елите правном поретку и владавини права. Одговорност за непоштовање ове законске одредбе у највећој мери сносе председница парламента и председница скупштинског одбора надлежног за информисање, који на основу Закона о електронским медијима још увек није објавио јавни позив за предлагање кандидата за члана Савета, најраније шест месеци, а најкасније три месеца пре престанка мандата члана Савета.
У међувремену је прекорачен и важећи законски рок (најраније шест месеци, а најкасније три месеца пре престанка мандата члана Савета) у вези са позивом за избор представника националних савета националних мањина, чији мандат у Савету РЕМ истиче 27. децембра ове године.
Оваквим приступом, чланство Савета РЕМ ће се временом осипати уз онемогућавање овлашћених предлагача да имају своје изабране представнике по основу Закона о електронским медијима, што је још један доказ непостојања искрене политичке воље овдашње власти за медијске реформе.