Власницима оружја и онима који су оружје пре више година предали МУП-у, пред Нову годину су од Пореске управе стигле „честитке“ у виду опомене за измирење пореског дуга, за које саговорници тврде да су одавно измирени.
Пуковник у пензији је свој пиштољ раздужио у јануару 2021. године, а један од разлога био је управо порез – који није желео да плаћа. Пиштољ је предао МУП-у, а Пореска управа му је за ту годину обрачунала 3.790 динара, односно 145,37 динара сразмерно броју дана колико је те године имао оружје у поседу.
Како се наводи у решењу из 2021. године, у које смо имали увид, „Министарство финансија, Пореска управа – Сектор за издвојене активности – Одсек за контролу издвојених активности малих локација (…) на основу података добијених од Републичког органа управе задуженог за унутрашње послове, утврдила је пореском обвезнику из тачке 1 диспозитива овог решења порез на регистровано оружје за 2021. годину, сходно одредбама члана 24. и 27а Закона о порезима на употребу, држање и ношење добара“.
Наш саговорник (име и презиме познато редакцији) каже да је електронским путем измирио дуг од око 145 динара и што се њега тиче с оружјем и порезом на исти – завршио.
Међутим, 30. децембра прошле године добио је опомену да плати порески дуг на регистровано оружје, али за неодређени период. Како се наводи у опомени у коју смо имали увид, главни дуг износи 5.840 динара, док је камата чак 66.754 динара, што све заједно премашује 72.000 динара. Држава му је дала рок од пет дана да дуг плати, иначе ће се намирити преко извршитеља.
С ковертом у руци пуковник у пензији се одмах упутио надлежној филијали Пореске управе, где у поподневним сатима није пронашао никога сем портира који му је поручио да се врати после Божића. Нестрпљив да чека истек рока, обратио се мејлом на адресу на коју је упућен у опомени. Писао је и самој Пореској управи, као и кабинету министра финансија Синише Малог, али одговор није добио. Божић је прошао, рок за плаћање је истекао, а наш саговорник поручује – видимо се на суду, а ја доносим све своје уплатнице.
Наш саговорник наводи да зна најмање шест људи који су постали власници фантомских пореских дугова, од којих неки нису из Београда.
Коверту од Пореске управе уочи Нове године добио је и Бранислав Јелић, професор географије у пензији из Београда. Бранислав је власник револвера из 1910. године, који је наследио од оца. У разговору за Н1, он каже да му стари пиштољ не треба, за њега нема метке, али да га чува јер има породичну сентименталну, али и историјску вредност, пошто потиче од деде који га је набавио уз помоћ Михајла Пупина.
Професор истиче да порез плаћа уредно на крају сваке године, а овај пут му је месец дана после редовног решења стигла и опомена за десетогодишњи дуг, уз огромну камату. Објашњење је покушао да пронађе у надлежној филијали Пореске управе на Вождовцу, где се, каже, сусрео са великим бројем незадовољних људи с истим проблемом.
Додаје да су међу њима не само власници који уредно плаћају порез, већ и они који су оружје вратили претходних година, али и наследници који су дошли у име покојника на чије име је стигао порески дуг.
„Тај господин (порески саветник, прим. аут) тврди да сам ја сигурно добијао опомене и у претходном периоду. Када сам га питао да ли он то каже да ја лажем да нисам ништа добио, он ми је рекао да видим с Поштом што ми поштар убацује у сандуче, а што ми не дају на потпис“, каже Јелић за Н1.
Није се задовољио одговором који је добио, па је ишао даље и од једне запослене у Пореској управи добио објашњење да је проблем настао у МУП-у који је Пореској управи проследио погрешне податке, на основу којих се онда врши обрачун пореза.
Јелић је потом ишао и у МУП, а тамо су му одговорили да су послали исправне податке и да немају ништа с тим што му је обрачунат дуг, јер то ради Пореска управа.
„То је муљање које ја за своје 72 године нисам видео, да пожели човек да оде у Африку, тамо се мање муља. Прво сам мислио да им је пао систем, а сада већ мислим да је неко репрограмирао систем да се дође до пара“, каже професор у пензији.
Пензионисани пуковник подсећа на акцију предаје оружје после масовних убистава у ОШ Владислав Рибникар и селима Дубона и Мало Орашје. У недостатку рационалног објашњења Пореске управе, и он мисли да иза изненадних задужења, којима су оптерећени грађани, стоји намера државе да на тај начин попуни буџет. „Позвали су грађане да врате оружје да би Србија била безбеднија. Онда су се хвалили по телевизији да су скупили стотине хиљада комада оружја и сад се појавила рупа у буџету, износ на који су раније рачунали. Људи су врло љути и огорчени“, каже саговорник.
Министарство унутрашњих послова је у одговору Н1 навело да они сваког 1. и 15. у месецу достављају Пореској управи податке о власницима оружја које подлеже опорезивању.
„Пореској управи се не достављају подаци о власницима оружја које више није у поседу грађана, које су грађани предали Министарству унутрашњих послова, као ни о оружју за које је пријављен губитак или крађа, зато што је престала пореска обавеза“, наводи МУП.
Истичу и то да примена Закона о порезима на употребу, држање и ношење добара, којим је регулисано плаћање пореза на регистровано оружје, као и примена члана 71. Закона о пореском поступку и пореској администрацији спадају у надлежност Министарства финансија, не Министарства унутрашњих послова.
„Имајући у виду напред наведено мишљења смо да је питање претежно у надлежности Пореске управе која пореским обвезницима, који у целини или делимично нису по доспелости платили порез, шаље опомене о врсти и износу пореза доспелих за наплату“, поручили су из МУП-а.
Према незваничним информацијама, грешке у обрачуну пореза у Сектору за издвојене активности се дешавају, али их је могуће и исправити, само што је за то потребно време и стрпљење.
Да ли порески дугови застаревају?
Пореска управа има две врсте права, право на наплату пореза и право на утврђивање пореза.
Право Пореске управе на утврђивање пореза застарева за пет година од дана када је застарелост почела да тече. Застарелост у овом случају почиње да тече од првог дана наредне године од године у којој је требало утврдити порез.
Право Пореске управе на наплату пореза застарева такође за пет година, али застарелост почиње да тече од првог дана наредне године од године у којој је пореска обавеза доспела за плаћање. Престаће да тече рок застарелости уколико Пореска управа предузме било коју радњу у циљу утврђивања или наплате пореза. Након прекида, застарелост почиње да тече изнова, од почетка.
Fabrika oružja Foto: Shutterstock