Комунална полиција, која је задужена за одржавање јавног мира, нема испоставе у приградским општинама. Грађани се најчешће жале на гласну музику
КАДА становнике Младеновца, Лазаревца, Барајева, Гроцке и Обреновца који се возе без карте за превоз треба казнити, екипе Комуналне полиције увек се нађу на неком од стајалишта на путу ка Београду. Али, кад је потребно да учине нешто поводом несносне буке из кафића, који не поштују радно време и ометају сан житеља приградских општина, нема их нигде!
Од када је велики број надлежности, поготово оних који се тичу одржавања јавног реда и мира, пребачен Комуналној полицији, „плавци“ из полицијских станица у овим општинама не могу да реагују. И док су некада имали право да одузимају инструменте или озвучење, да приводе пијанце који дивљају по улицама или да контролишу одлагање отпада, сада су немоћни.
– Шта нама значе комунални полицајци који су у Београду – пита се Јулијана Ивановић из Младеновца. – Наша полиција сада не може да приведе пијане клинце који ломе ретровизоре, скидају саобраћајне знакове и ломе скоро посађено дрвеће. А док комуналци дођу, може свашта да се догоди. А питање је и да ли би дошли! Исти проблем имамо и са буком. Километрима су удаљени од грађана који се жале, па на хитне случајеве не могу да одреагују благовремено.
Чини се да је дежурним екипама Комуналне полиције километражу од 32, 45 и 57 километара тешко да пређу у два сата ујутру. Вероватно знају да и кад би дошли не би затекли оно због чега су позвани.
Из Комуналне полиције наводе да у граду постоје три испоставе, од којих се централна налази у Макензијевој улици.
– Друга испостава је у Новом Београду и обухвата општине Сурчин, Нови Београд, Земун и Обреновац, а трећа је на Аеродрому „Никола Тесла“ и задужена је за спровођење комуналног реда на аеродрому – кажу из Комуналне полиције. – У плану је отварање нових испостава, које ће бити задужене за преостале општине. Са њиховим постојањем бићемо приступачнији суграђанима и моћи ћемо на бржи и ефикаснији начин да решавамо њихове проблеме.
Ипак, на питање да ли сматрају да, док се ово не догоди, њихове дежурне екипе могу благовремено да реагују на пријаве грађана, „Новости“ су остале ускраћене за одговор. Уједно, наводе и то да до сада нису имали ниједан „хитан“ случај на општини Младеновац који је као такав и регистрован.
И док комуналци не почну да дежурају сваког дана по приградским општинама, како би брзо могли да одреагују на позиве грађана (не кроз дан, два) са решавањем комуналних проблема ће се каснити.
ЧАК 730 ПРИЈАВА ИЗ МЛАДЕНОВЦА
ИЗ комуналне полиције наводе и то да су, на пример, од почетка године имали око 730 прекршајних налога на територији општине Младеновац. Најчешће пријаве су биле због буке у угоститељским и стамбеним објектима, a јављали су и непрописно паркирање, Зоо-хигијена, нелегална продаја и слично.
– Наше службе свакодневно асистирају Секретаријату за саобраћај управо на поменутој локацији, а такође имамо и акције када је у питању спровођење комуналног реда – говоре из Комуналне полиције.
С. Б. МИЛОШЕВИЋ Новости