После низа захтева адвоката бившег челника општине Гроцка који су покушали судију да на свим истанцама искључе данас из овог поступка, заменик јавног тужиоца Предраг Миловановић, оштећени новинар Милан Јовановић и Јела Дељанин, као и њихова адвокатица Ана Матић Алимпијевић изнели су завршне речи.
Новинар Жиг инфа Јовановић и његова супруга Јела Дељани први пут су у судници говорили какве последице имају после две године од ноћи када им је у подметнутом пожару изгорела имовина и шта им је та ватра, из које су пуком срећом побегли, однела. Обоје су изразили веру да правда неће бити слепа, а да ће пресуда за оптужене бити осуђујућа.
Спокојан сан изгубљен
„Уплакани, уплашени стојите у спаваћици и посматрате како пламен прождире све што имате, а ви сте немоћни да било шта урадите. Око вас се шири мирис паљевине. Одједанпут схватите да сте бескућник. Одједанпут немате ниједну своју ствар, морате да будете на терету других, носите туђу гардеробу, спавате у туђој кући“, рекла је супруга новинара.
Јела Дељанин је подвукла да нису материјалне ствари те које недостају већ успомене – „фотографије које никада нећете погледати, а подсећају на давне и срећне тренутке, на детињство, младост, децу, унуке“. Спокојан и миран сан, наводи, изгубљен је. „Не желим то ни оптуженима, нити њиховим породицама“, нагласила је.
У завршним речима се новинар Јовановић осврнуо на цео судски поступак, уз оцену да се одбрана бавила процедуралним питањима и насталом материјалном штетом, а да није чуо нити једну реч негирања кривице. „Одбрана се више трудила да утврди колико је супруга имала завеса и гоблена, него да одагна сумњу да је Симоновић налогодавац злочина који ми је причињен“, казао је он.
Новинар портала Жиг инфо сматра „да није велико и значајно новинарско име“ и да заправо „нико не би чуо за њега да му кућа није запаљена“. „Жиг инфо је мали медиј који се ипак усудио да писањем дирне у осиње гнездо и интересе неких великих играча, већих и од самог Симоновића. Зато је важна пресуда коју ћете донети – да покаже да се истина не може ућуткати, да не сме да постоје недодирљиви, да злочин не сме остати некажњен“, навео је Милан Јовановић.
Највећа бол за Јовановића су „страшне“ последице које трпи његова жена од те ноћи. „Она више не спава ноћу. Слушам њене кораке на тераси, претрне од страха на сваки шум. Од јаке и здраве жене постала је срчани болесник, који се лечи на неуропсихијатрији. То је оно што ме данас боли“, навео је.
Паклени план
Адвокатица оштећених Ана Матић Алимпијевић изнела је да су у јесен 2018. године окривљени Драгољуб Симоновић и Владимир Михаиловић „сковали план у кафани, на породичном слављу“.
„Не смемо заборавити да су блиски пријатељи, да је Симоновићева ћерка кума са Михаиловићима, а што се каже у народу ‘кум није дугме’. Кад старији кум затражи да му млађи кум у нечему помогне, ко то може да одбије. Нарочито ако је старији кум председник општине и послодавац кумице, а млађи кум припадник елитне интервентне бригаде МУП-а“, рекла је она.
Циљ је био, навела је адвокатица новинара, да се ућуткају новинари Жиг инфа, те да је све почело још у октобру 2018. године када је Жељку Маторчевићу, уреднику тог портала „разбијен нос на улици“, а да за то још нико није одговарао. „Како ни поломљен нос није натерао Жељка Маторчевића да угаси портал, прешло се на ковање пакленијег плана. Да, баш пакленог. Од више хиљада степени целзијусових“, рекла је она.
Заменик тужиоца Предраг Миловановић нагласио је да се овај случај треба сагледати у контексту положаја новинара и медијских радника, те да је настао после вишегодишњег сукоба који су Симоновић и Јовановића имали због истраживачких текстова на порталу Жиг инфо, а да је за све то било и потврда на суду.
Милан Јовановић и Јела Дељанин (фото: УНС)
„Одбрана је оспоравала да је Милан Јовановић новинар, а Жиг инфо медиј. Покушала је да банализује штету оспоравањем извештаја судских вештака. Прешло се на секундарну виктимизацију жртви ниподоштавањем да се ствари могу репарирати, а не мењати, да се гаража не мора рушити која је била епицентар пожара“, рекао је тужилац.
Међу окривљенима, тужилац је за све нашао олакшавајуће околности, осим за бившег председника општине Гроцка Симоновића за којег је рекао да је са умишљајем, директно наложио паљење аутомобила новинара како би се новинар застрашио, те да је његово понашање „цинично, иронично, без емпатије“ према оштећенима. За Драгољуба Симоновића, тужилаштво тражи максималну казну од осам година.
Другооптужени Владимир Михаиловић, оценио је тужилац Миловановић, као активни припадник МУП-а злоупотребио је униформу, понизио службу. Предложио је да му суд изрекне казну од пет година затвора. За Александра Маринковића, који се сумњичи да је директни извршилац напада и којем се суди у одсуству, предложио је казну од шест година затвора, истичући да је он вишеструко осуђиван, те да је у том тренутку имао 25 година, а да је показао непоштовање суда.
Још покушаја за искључење судије
Један од адвоката бившег челника општине Гроцка Виктор Гостиљац је пред почетак данашњег суђења, уз петнаестоминутно кашњење, донео писани захтев за изузеће судије Славка Жугића. После паузе, судија је овај захтев одбио, али и још два за његово изузеће која су у међувремену од адвоката одбране стигла.
У захтевима за изузеће, прочитао је судија, он се поново оптужује за пристрасност, али и за низ наводних незаконитости у вођењу овог кривичног поступка. Захтеве за изузеће судије раније је, подсетимо, тражила и адвокатица другооптуженог Владимира Михаиловића, али су и они одбачени.
Због оваквих одлука одбрана Симоновића се оштро успротивила, те је изнела да је јасно да се поступак „убрзава“ како би се што пре донела пресуда у односу на Симоновића и Михаиловића. Ови адвокати тражили су и да се води јединствен поступак са трећеоптуженим Игором Новаковићем, који је претходно раздвојен. Када је и тај предлог судија одбио, они су тражили по четврти пут изузимање судије, али је и такав захтев одбачен.
Адвокат Гостиљац је одбацио писање медија да одбрана одлаже судски процес до пензионисања судије, средином марта, да би поступак почео испочетка. „Опструкција поступка не постоји, ми инсистирамо на његовом квалитету“, рекао је адвокат Симоновића, те је предвидео да ће првостепена пресуда „бити оборена“, била она ослобађајућа или осуђујућа, управо због начина на који се поступак води.
Следеће рочиште на којем ће адвокати одбране и окривљени изнети завршне речи заказано је за 11. фебруар у 12 сати у згради Палате правде.
Ј. Пешић УНС