Архитекта Драгољуб Бакић преминуо је у 84. години у Београду. Остаће упмаћен као један од наших најбољих урбаниста, чији је потпис стајао испод вредних пројеката широм света. Београд ће га памтити по хали „Пионир“, насељима Вишњичка бања и Галеника…
Драгољуб Бакић рођен је 1939. године у Крагујевцу.
Дпломирао је на Архитектонском факултету Универзитета у Београду 1962. године. Од 1963-2001. запослен у Енергопројекту као архитекта, у бироу Архитектура – Урбанизам, односно Атељеу 5 који је основао са супугом Љиљаном Бакић, са којом је најчешће радио у коауторству.
Током 1970. године борави у студију Алвара Алта као стипендиста Енергопројекта.
Аутор је бројних објеката и урбанистичких целина у Србији и некадашњој Југославији, као и у Кувајту, Замбији, Ираку, Зимбабвеу, Јужноафричкој Републици, Саудијској Арабији, Уједињеним Арапским Емиратима, Катару, Бугарској, Данској, Швајцарској, Пољској, Грчкој, Малезији, Венецуели и Јапану.
Добитник је награде Салона архитектуре за 1974, 1976, 1978 и 1991. годину и добитник Велике награде Савеза архитеката Србије 1994. године.
Бакићеви најзачајнији пројекти
Најзначајнији пројекти архитекте Бакића су: Управна зграда ТЕ Обреновац, са Миланом Никитовићем, (1967-1968); Мина Абдулах бедуинско насеље у Кувајту, са Милицом Штерић и Златомиром Јовановићем (1972-1974); Универзална спортска дворана Пионир 1, са Љиљаном Бакић (1972-1973); Стамбени солитер “Y” у Крагујевцу (1973-1974); Стамбено насеље Нова Галеника, са Љиљаном Бакић (1975-1976); Стамбено насеље Вишњичка Бања, са Љиљаном Бакић (1978-1988); Конгресни центар у Харареу, са Љиљаном Бакић (1981-1982) и многи други.
Конгресни центар и хотел Шератон у Харареу
Kongresni centar i hotel Šeraton u Harareu Foto:lična arhiva Dragoljuba i Ljiljane Bakić/arhivamodernizma.com
Naselje Višnjička banja Foto:lična arhiva Dragoljuba i Ljiljane Bakić/arhivamodernizma.com
Дворана за спортове на леду „Пионир 2“
Foto:lična arhiva Dragoljuba i Ljiljane Bakić/arhivamodernizma.com
Стамбено насеље Нова Галеника
stambeno naselje Nova Galenika Foto:lična arhiva Dragoljuba i Ljiljane Bakić/arhivamodernizma.com
Универзална спортска дворана “Пионир 1
Univerzalna sportska dvorana “Pionir 1 Foto:lična arhiva Dragoljuba i Ljiljane Bakić/arhivamodernizma.com
Бакићева борба против Рио Тинта
Драгољуб Бакић био је члан колације „Морамо“, а остаће упамаћени његова борба и активизам против пројекта „Рио Тинто“.
Говорио је да ће еколошки активисти добити тај рат.
Идеју премештања Савског моста назвао је „сулудом“, а Београђане је позивао да га бране својим телима.
Дворана „Пионир“ – градуљ међу Бакићевим пројкетима
Универзална спортска дворана “Пионир 1” је мултифункционална спортска дворана, пројектована и изграђена у року од 16 месеци (фебруар 1972 – јун 1973).
Непосредни повод за њену изградњу било је Европски шампонат у боксу, који је требало да се одржи у Београду у јуну 1973. На позваном конкурсу је учествовало седам пројектантских и грађевинских организација, а победило је решење Енергопројекта, аутора Љиљане и Драгољуба Бакића, који су предложили модуларни монтажни објекат.
Бакић: Не верујем ништа Вучићевој власти
“Не верујем ништа овој власти. Њих тера нека мука чим су они за пет дана решили да заврше причу о отимачини имања људима”, рекао је својвремено у интервјуу за Нова.рс архитекта Драгољуб Бакић.
Он је у том тренутку био део великих еколошких протеста и блокада које су обележиле годину.
Foto:lična arhiva Dragoljuba i Ljiljane Bakić/arhivamodernizma.com; Vesna Lalić/Nova.rs
Андрија Лазаревић Нова