Ти „његови људи“, за које је питање колико их има, односно да ли су бројни као некада, могли би да стану уз њега уколико дође до „тоталног обрачуна“ са остатком странке и њеним лидером Александром Вучићем, будући да је јавна тајна су односи Стефановића и Вучића захладнели, сматрају саговорници Данаса, које смо питали има ли Стефановић икакву подршку у странци с обзиром на то да га поједини страначки функционери и медији блиски власти директно оптужују за сарадњу са злогласним кланом оптуженог Вељка Беливука.
Након својевољног, али чини се, изнуђеног, одласка са функције председника Градског одбора СНС у Београду, али задржавања функције министра одбране, као и масовног негативног изјашњавања страначких одбора о његовим раду, поставља се питање има ли Стефановић икакву будућност и „леђа“ у СНС-у или ће му и сви „његови“ окренути леђа, ако то до сада већ нису урадили.
Јавност је упозната са тим да је „окршај“ Стефановић – Вучић у току, па напредњаци не желе отворено да причају и стају на било чију страну. Они нам незванично кажу да је јавна тајна да постоје људи у странци који јесу или су бар били Стефановићеви, односно они које је он лично довео на позиције било јавне било страначке.
То су, како се незванично процењује, потпредседница СНС Марија Обрадовић, државна секретарка у Министарству грађевине, некада МУП док је Стефановић био министар, Биљана Поповић Ивковић, али и Јана Љубичић, такође секретарка у МУП за време Стефановићевог министровања.
Затим, како незванично кажу напредњаци са којима смо разговарали, Зоран Бабић и Дмитар Ђуровић, обојица некадашњи директори „ЈП Коридори Србије“, па Милосав Миличковић, државни секретар у МУП, за којег су медији писали да је обрисао фотографије са Стефановићем након избијања афере и почетка сукоба са Вучићем.
Стефановић још увек почасни грађанин Гроцке
19. јануара 2018. године, на седници Скупштине градске општине Гроцка, потпредседник Владе и Министар унутрашњих послова РС Небојша Стефановић проглашен је почасним грађанином општине Гроцка. Иначе, тадашња седница је заказана у врло кратком року, имала је ознаку „Свечана“ и само једну тачку дневног реда- проглашење Небојше Стефановића почасним грађанином. Овај предлог прихваћен је једногласно од стране свих присутних одборника у Гроцкој. Повељу је министру Небојши Стефановићу свечано уручио тадашњи председник градске општине Гроцка Драгољуб Симоновић, који је ове године првостепено осуђен као налогодавац за паљење куће новинара Милана Јовановића. Како се наводило из Инфо службе ГО Гроцка, седници су присуствовали и државни секретар у министарству унутрашњих послова Милосав Миличковић, чланови градског већа Весна Ивић и Милан Јанковић, одборник у Скупштини Града Београда др Владислав Павловић, председник Скупштине општине Гроцка Стефан Дилберовић, заменица председника општине Гроцка Живадинка Аврамовић, заменик председника Скупштине општине Гроцка Владимир Трајковић, остало руководство општине, одборници у Скупштини општине Гроцка, директори јавних предузећа, као и угледни привредници и пољопривредници
Немања Тодоровић из покрета Промене за општину, затражио је 14. маја 2021. да Скупштина ГО Гроцка одузме титулу почасног грађанина Гроцке, министру Небојши Стефановићу.
Стефановић сигурно није заслужио да буде почасни грађанин. Видећете како ће сада сви гласати против њега и како ће сматрати да је највеће зло, изјавио је тада између осталог, Немања Тодоровић.
Међутим, одузимање титуле почасном грађанину Стефановићу међу локалним напредњацима се и не разматра. Овакво стање у странци одговара готово свима. У Гроцкој нема много њих који нису служили бившем председнику Драгољубу Симоновићу и давали му громке аплаузе када су новинари Жиг инфа били уцењивани, пребијани или су им паљене куће. Не зна се тачно ни ко предводи ову странку у Гроцкој. Последње што се зна јесте да је Милосав Миличковић повереник Општинског одбора и да постоји више координатора. А координатори СНС-а у Гроцкој, барем већина њих, према сопственом признању огрезли су у незаконитим радњама. Зато сукоб на релацији Вучић- Стефановић њима и одговара. Док је сукоба, о њиховим „незаконитим радњама“ нико неће обраћати пажњу.
Подсетимо, током изјашњавања страначких одбора по Србији о Стефановићевом раду, многи „Стефановићеви људи“ су му јавно окренули леђа, попут одбора у Чачку, иако је градоначелник тог града Милун Тодоровић, међу напредњацима означен као човек од највећег Стефановићевог поверења, или пак Дамир Хандановић, композитор и члан Главног одбора СНС.
У истраживачко-издавачком центру Демостат нам је речно да је Стефановићу последњих девет година обављајући функције председника Скупштине, министара два „министарства силе“ полиције и одбране стекао велико политичко искуство, међународне контакте и публицитет, те да је погрешно политички потцењивати га.
Како наводе, тренутно се не зна има ли он подршку у странци, али постоје људи који су изворно његови кадрови.
„То се махом односи на људе који су из градског одбора Београд. Он лично је кадровао велики број функционера на нивоу општина и Града. То је његова страначка база уз оне који су на одређене функције постављени на његов предлог у Председништво и у Главни одбор. У партији је он контролисао већину у градском одбору и има људе у одборима и општинским парламентима Чукарице, Старог града, Савског венца и осталим. Ипак, сада је на делу пузајућа демонтажа тих кадрова, почевши од градског одбора и председника општинских одбора. После градских избора, уследиће и смена кадрова који су били на позицијама градских јавних предузећа, градских установа, чланова градског већа, градских секретара итд. Он је имао и људе који су били његови изворни кадрови и на местима републичких јавних предузећа и у министарству у унутрашњих послова. Неки су већ смањени а неки ће тек бити смењени. Јавна је тајна да је његов кадар један од потпредседника“, речено нам је у Демостату.
На питање шта би могло да се догоди убудуће, кажу да то зависи од Стефановићеве судбине.
„Ако би се одлучио да прави странку, део незадовољних кадрова, који су остали без функције, би вероватно кренуо за њим, а да нису корумпирани и компромитовани. Он нема неки велики потенцијал, али би многи незадовољни људи у странци кренули за њим. Јер у сваком страначком одбору постоје две или више струја“, наводе у овом истраживачком центру.
Како додају у Демостату, и део посланика је он лично кадровао преко београдског одбора.
„У случају да прави странку, прво би разговарао са посланицима, градским одборницима и општинским одборницима“, закључују у Демостату.
За Жиг инфо:
Жељко Маторчевић/Данас