Почетна » Годину дана од погибије младића у фабрици Трајал у Крушевцу, кривичног поступка и даље нема

Годину дана од погибије младића у фабрици Трајал у Крушевцу, кривичног поступка и даље нема

од Други Пишу
0 коментар

Годину дана је прошло од експлозије у погону за производњу гориве траке за пиротехнику и хемију Трајал корпорације, а ми и даље ништа не знамо о случају, осим да је трагично преминуо 18-годишњи Никола Рашковић, а да су четири особе повређене. Нема кривичног поступка, не знамо шта је био узрок експлозије, али подсећамо да се она догодила у једном од новијих погона у Трајалу, за који се сматрало да је безбеднији.

Душанка Милосављевић градска одборница испред странке СРЦЕ захвалила нам се што подсећамо на тај немили догађај.

„Хвала вам пре свега што сте данас овде. Желим да подсетим на страшан догађај, на смрт младића, који је дошао овде да ради. Никола Рашковић, млади човек који се вероватно радовао свом запослењу, радовао се високој плати од 90.000 динара… а како видимо, отићи на овакво радно место не значи само отићи по плату, коју поштено зарадиш, већ и коцкање са својим животом. Кривични поступак није покренут, ми немамо одговорне за ову трагедију, а можда се само његова породица сећа те трагедије… Али ја желим да подсетим јавност и да апелујем на ову нашу фабрику ‘Трајал’ и наравно и на друге фабрике, да много више улажу у безбедност радника који долазе на посао. Није тачно да неко ко ради у индустрији, рецимо, експлозива, треба свакога дана да се опрости од свог живота па да дође на посао.“

На питање како је могао један 18-годишњак да ради на тако опасном погону, крушевачка одборница каже да је и за њу то највеће питање.

„То је питање над којим сви треба да се замислимо. Где је ту савест тих његових сарадника и пословођа. Значи, од генералног директора, до тог његовог првог сарадника… У том погону и даље раде млади људи. И девојка, која је тада била тешко повређена, је такође млада од 20 и нешто година.“

Милосављевићева каже да је трагедија у Трајалу једна од бројних „надстрешница“ које су се догодиле у Србији.

„Нажалост, за мене је та прича једна од тих бројних, бројних ‘надстрешница’ које су се догодиле у Србији, а за које нико није посенно ни чуо. Некако смо схватили да то иде у рок службе. Ево, сад имамо посла са једном надстрешницом, која је најзад покренула људе да се мало замисле,“ казала је.

Што се тиче осталих повређених у експлозији у Трајалу, одборница има информацију да су се вратили на посао.

„Ја сам незванично сазнала да су они добили неке одшетете. Не бих сад о новцу, ту се ради о неколико стотина хиљада динара… рецимо, 400-500 хиљада. Знам за ту једну девојку да се вратила овде да ради. Једноставно, јуди се боре за живот, морају да плаћају своје кирије, морају да живе свој живот. У Србији је људски живот јефтин и сматра да је човек замењив. То не смемо тако да гледамо. Дивно је што млади људи желе да раде и треба да ради, али ја их позивам да ставе на папир шта се исплати. Јер ако ти добијеш плату од 90.000, а радићеш неколико месеци, то се стварно не исплати. Мислим да је несрећни Никола Рашковић једна велика мрља на савести Града Крушевца и немерљив губитак за његову породицу.“

Непосредно после погибије радника, на првој седници Скупштине Крушевца, одборници опозиције су устали да минутом ћутања одају пошту страдалом младићу, одборници владајуће Српске напредне странке су седели у својим столицама.

„Ја сам тада први пут ушла у Скупштину, пар дана после трагедије. Др Бата Андрић је позвао је све нас да устанемо и минут ћутања су одстојали само опозициони одборници. Тада су одборници власти мислили да се њих то не тиче. А, сада ћу вам рећи, да је последња седница Скупштине, на крају 2024. године, такође почела минутом ћутања. Тада су одборници власти, тј председница Скупштине позвали на минут ћутања за 15 људи погинулих у паду надстрешнице,“ закључила је.

foto N1

Н1 Београд, Ненад Божовић

Можда ти се свиди

Оставите коментар