Почетна » Просветари не пристају на понуду СНС власти: Ово су нове смернице за велики протест, од понедељка радикалније мере

Просветари не пристају на понуду СНС власти: Ово су нове смернице за велики протест, од понедељка радикалније мере

од Други Пишу
0 коментар

Преговори о повећању зарада просветних радника и Владе Србије и даље трају. Иако су се састајали више пута и разговарали о захтевама које су представници просветних синдиката изнели још на почетку ове године, чини се да се премијер Милош Вучевић удаљава од постизања договора. У уторак је просветарима изнета нова понуда о којој се још увек нису изјаснили, а пошто су убрзо након састанка потврдили велики протест у петак 1. новембра, очигледно је да не пристају на Владиних понуђених 11 одсто повећања зараде и 15.000 динара једнократне помоћи.

Репрезентативни просветни синдикати поново су се састали са премијером Милошем Вучевићем и министарком просвете Славицом Ђукић Дејановић, како би разговарали о повећању њихових зарада и о другим захтевима за чије испуњење се месецима боре.

Премијер Вучевић је овог пута изнео другачију понуду – уместо раније предложених 12 одсто повећања зараде за просветне раднике и осам за ненаставно особље у школи, сада је предложио 11 одсто за све запослене, као и једнократну помоћ у износу од 15.000 динара, а која би била исплаћена до 9. јануара 2025. године.

Таква „понижавајућа“ понуда, како су је назвали просветни радници, само је потврдила њихов раније најављиван протест за петак, 1. новембра. Валентина Илић из Синдиката образовања Србије истакла је за Нова.рс да ће протеста бити, а од понедељка наступају „радикалније мере“ које ће се и те како осетити.

„Протест је заказан за петак и надамо се да ће нас овог пута бити још више него на претходном скупу. Од понедељка започињемо штрајк по школским управама. Крећемо од Београда и Пожаревца. У школама које се налазе на овим територијана, часови ће бити скраћени на 30 минута и тако ће бити до краја недеље. У другој недељи новембра на ред долази Војводина. Не вреди више да чекамо. Ја сам дала времена чланству да одлуче о новој понуди Владе, али се види њихово незадовољство јер је понуда крајње понижавајућа“, истиче Илић.

Прво 12, па 11
Признаје да су сви присутни на састанку били изненађени новом понудом Владе, али да неће одустати од захтева који су потписани Протоколом, а један од њих је да се почетна плата наставника, односно запосленог са седмим степеном стручне спреме у јануару 2025. године изједначи са просечном зарадом у Републици.

„Тих 11 одсто ако бисмо прихватили, било би ‘закуцано’ за целу годину, а минимална цена зарада је 13,7 одсто. Ми упадамо у велику компресију плата, сви ће бити у минималцу до четвртог степена. Предлог који су нам изнели је једино добар у погледу тога што је предложено једнако повећање за све. Драго нам је да су схватили да нећемо дозволити поделу међу запосленима, јер сви ми заједно учествујемо у васпитно-образовном процесу“.

Додаје да нова понуда Владе не може да испуни услове из Протокола који су потписали прошле године. Пореди плате њихових колега у земљама у региону и истиче да је Србија на лошем месту.

„У земљама региона плате просветних радника су у равни са просеком у држави, једино је Македонија испод, баш као и ми. То је срамота“.

„Неприродно да васпитачи у Београду имају веће плате“
Осврнула се на васпитаче, чији је синдикат присуствовао састанку са Владом, рекавши да васпитачи у целој Србији раде исти посао, а имају различите плате, што је „неприродно“.

„Васпитачи се финансирају из средстава локалних самоуправа и рецимо, васпитачи у Београду имају знатно веће плате од васпитача у другим градовима у Србији. То је неприродно. Није природно ни то да они имају већу плату од професора и асистената на факултету, да у Београду имате бесплатне уџбенике, патике, тренерке… Шта се дешава са остатком Србије? Наша тенденција је била да се и они финансирају из буџета као и ми, јер су они на овај начин препуштени на милост и немилост стадионима и амбицијама локалних челника“, пита се она.

Синдикат образовања Србије, чија је председница Валентина Илић и синдикат „Независност“ имају репрезентативност на нивоу предшколског образовања, па ће тако сви вртићи у оквиру ових синдиката спровести неки вид синдикалне борбе у понедељак.

„Они ће учествовати у синдикалној борби на неки начин јер они немају регулисан минимум процеса рада. То су локалне самоуправе односно оснивачи требали својевремено да упуте синдикалним централама захтев да се одреди минимум процеса рада. Они то немају дефинисано и зато су притиснути, уцењени… Они могу да изводе минимум процеса рада тако што ће примати децу, али неће обављати васпитни и образовни рад са њима“.

Детаљи протеста
Што се тиче саме организације протеста, Илић наглашава да окупљање почиње у 11 часова испред Народне скупштине.

„У 12 часова крећемо пут Владе Србије. Биће то једна мирна и пристојна протестна шетња, а потом ћемо испред зграде Владе имати говорнике. Подсетићемо их на Протокол који је потписан пре више од годину дана, а није испуњен. Подсетићемо их на понижења која просветни радници свакодневно доживљавају“.

Иако се надају великом одзиву колега из унутрашњости, свесна је да превоз до Београда представља највећу препреку.

„Чујем од колега да се школе из унутрашњости муче с превозом. Свашта се ту дешава. Просветни радници из Ниша неће ићи организовано на протест, јер су им сви приватни превозници отказали превоз“

Подсетимо, чланови четири репрезентативних синдиката – Унија синдиката просветних радника Србије, Синдикат образовања Србије, Синдикат „Независност“ и Синдикат радника у просвети Србије разочарани што Влада Србије није испунила захтеве запослених у школама и прешколским установама који су потписани Протоколом, спровели су једнодневни штрајк 2. октобра. Тог дана у школама, у којима постоје синдикати, није било наставе, док предшколске установе нису примале децу.

Одмах потом су најавили да ће у петак 1. новембра ступити у штрајк, уколико не дође до неких промена, те да ће након штрајка, од понедељка 4. новембра започети примену „радикалнијих мера“, које подразумевају скраћене часове на 30 минута у свим школама у којима постоје чланови синдиката.

Истовремено ће и предшколске установе, које су у чланству репрезентативних синдиката, организовати вид борбе тако што ће пријем деце вршити до 9.00 часова.

Запослени у школама траже да од 1. јануара 2025. почетна плата наставника, односно запосленог са седмим степеном стручне спреме, буде једнака просеку Републике. Осим пара, на списку захтева синдиката је усвајање измена и допуна Кривичног законика по хитном поступку, као и да се запосленима у образовању исплати новогодишња награда у складу са Посебним колективним уговором.

Protest sindikata prosvetnih radnika na trgu Nikole Pašića Foto:Filip Krainčanić/Nova.rs

Сања Радовановић    Нова

Можда ти се свиди

Оставите коментар