Министарка просвете Славица Ђукић Дејановић гостовала је у емисији Уранак на телевизији К1, где је говорила о актуелним проблемима у образовном систему, штрајковима у школама, захтевима синдиката и последицама блокада у појединим образовним установама. Поручила је да ће сви запослени у просвети који крше закон бити санкционисани.
„Према подацима од јуче, око четири одсто школа није радило, док је 12 одсто радило делимично, организујући наставу за сву децу која су дошла у школу. Чак 86 одсто школа радило је потпуно нормално. Већи део средњих школа налази се у блокади унутар ових четири одсто. Јуче смо послали просветне инспекције у надзор како би утврдиле разлоге због којих школе не раде, а исто ћемо наставити и данас. Мораћемо да предузмемо мере јер наше инспекције имају саветодавну и надзорну функцију. Саветодавна функција подразумева помоћ у поновном покретању рада школа, док надзорна функција укључује изрицање одређених мера и давање рокова за исправљање проблема. Ако се ти рокови не испоштују, покрећу се дисциплинске мере“, изјавила је Славица Ђукић Дејановић и додала:
„Родитељи који не шаљу децу у школу треба да знају да ће се у том случају укључити и друге институције, јер је основна школа законски обавезна. Један део родитеља осећао је несигурност због активности оних који желе да школе не раде. Они су интензивно слали поруке не само путем друштвених мрежа већ и на телефоне родитеља, упозоравајући их: „Немојте слати дете због безбедности, школа данас неће радити.
Ђукић Дејановић је поменула и случај у X београдској гимназији:
„Блокада у тој школи била је праћена непријатним односом према женама из инспекције које су дошле да стекну увид у ситуацију и утврде разлоге због којих деца и родитељи нису присутни у школи.
Говорећи о незадовољству синдиката, нагласила је да је један од главних разлога штрајкова био тај што најнижа плата запослених са ВИИ степеном образовања није изједначена са просечном платом у Србији.
„Постигли смо споразум са репрезентативним синдикатима након вишемесечних преговора, који су понекад били веома тешки, али нисмо прекидали дијалог. Договорили смо повећање плата од 11 одсто у јануару, уз додатна два повећања у марту и октобру. Наш циљ је да се најнижа плата изједначи са просечном платом у Србији, а до јануара 2026. године предвиђено је још једно повећање од, највероватније, 7 одсто“, објаснила је она.
„Укупно повећање које смо уредбом донели износи 32 одсто у односу на садашње плате. Синдикати су изразили забринутост да ли ће договори бити реализовани, али Влада стоји иза својих одлука“, закључила је Славица Ђукић Дејановић, додајући да синдикати инсистирају на наставку рада школа.
„Оно што желим да нагласим јесте да се током преговора са синдикатима закон могао примењивати тако да штрајк подразумева скраћену наставу од 30 минута, док су запослени који нису у настави морали радити 20 сати недељно. Међутим, блокаде нису предвиђене законом у просвети и те блокаде ће од сада бити санкционисане. Како ће то бити урађено зависи од специфичних околности у свакој школи. Тамо где родитељ не дозвољава детету да иде у школу, као министар просвете не могу наредити инспектору да изрекне меру због изостанка детета. Међутим, тамо где запослени у просвети крше закон, покреће се дисциплински поступак. У неким случајевима то ће значити суспензију, негде финансијску казну, а тамо где запослени не долазе на посао три дана, Закон о раду предвиђа отказе. Они који не долазе на посао свесни су да крше закон“, истакла је Ђукић Дејановић.
„За све што се догодило до сада тражимо да се изради план надокнаде изгубљених часова. Све време ћемо настојати да кроз дијалог пронађемо решење. Највероватније ће бити потребно продужити школску годину, што ће изазвати незадовољство код неких родитеља који су већ испланирали активности за време распуста. Овакве ситуације компромитују и припрему матураната за врло озбиљне испите, као и припреме средњих школа за пријемне испите. Ове године је немогуће организовати матуру у предвиђеном термину, па смо је морали одложити. Идеја није да се било ко отпушта, већ да се кроз дијалог пронађе решење и утврди шта је све потребно мењати“,закључила је Славица Ђукић Дејановић.
Министарка просвете истакла је да свако има право да изрази свој политички став, али искључиво у своје слободно време.
„Никако не сме да се то ради у школи. Пошаљете дете од 7 до 14 година у школу, а разредни старешина га изведе на улицу, где му је безбедност угрожена“, објаснила је министарка.
Министарка је истакла да штрајк није био најављен и да се оваквим поступцима крши закон.
„Ово није штрајк, већ блокада. Не можете да прекинете и затворите болнице или школе. Закон не предвиђа могућност да институција од јавног значаја буде прекинута или угашена, осим у време распуста“, објаснила је министарка.
Slavica Đukić Dejanović Foto: Radule Perisic/ATAImages