Због израде новог постројења за третман отпада на депонији „Винча“, 17 породица које живе у неформалном насељу у овом делу општине Гроцка, мораће да буду исељене. Осим тога, они ће остати без прихода које остварују као сакупљачи секундарних сировина, јер ће овај посао моћи да обављају још годину и по дана. Овај нацрт одлуке о неопходности исељења, од јуче је на јавном увиду у згради Градске управе.
У складу са уговором о јавно-приватном партнерству, који је Град склопио за услуге третмана и одлагања комуналног отпада, у обавези је и да спроведе „План физичког измештања насеља“ које се углавном састоји од ромских породица. Мораће и да поново успостави извор прихода сакупљача секундарних сировина, јер са новим начином пословања за њих неће бити потребе на овом простору. Како се наводи у нацрту, ово земљиште није предиђено за становање, а квалитет објеката састављених од дрвених дасака и картонског отпада, не испуњавају ниједан услов за легализацију.
– Формирана је радна група која је израдила план пресељења, а урађен је коначни попис становника неформалног насеља – стоји у нацрту одлуке. – Секретаријат за социјалну заштиту је неколико пута обилазио домаћинства када им је речено да ће се организовати пресељење. Након усвајања овог плана и решења градоначелника, даном закључивања уговора сматраће се да су домаћинства расељена са локације.
Како се наводи у плану, домаћинства које имају неко земљиште или имовину, биће потпомогнута да се на њима изграде или поправе стамбени објекти. Остала ће бити смештена у станове у својини Града.
– Закуп ће бити обезбеђен уз непрофитну станарину на период од пет година са могућношћу продужења – објашњено је у документацији. – Станари ће сносити трошкове редовног одржавања, поправке, инсталација, а мораће да плаћају „Инфостан“, као и рачуне за електричну енергију. Као и другим социјално угроженим, рачуни ће бити умањени од 10 до 30 одсто. Онима који немају примања помоћи ће се да пронађу запослење.
Пописом је, такође, констатовано да све породице у овом неформалном насељу углавном живе од продаје секундарних сировина, па ће им главни извор прихода пресушити.
– Иако се крајем 2018. године земљиште предаје на управљање јавно-приватном партнеру, сакупљачи сировина ће бити у могућности још наредних годину и по дана да раде, до затварања старе и отварања нове депоније – наводи се у Плану.
ЗА РАСЕЉАВАЊЕ 14.000 ЕВРА
Новац за финансирање расељавања предвиђен је буџетом Града Београда. За реновирање кућа за два домаћинства које их поседују биће издвојено 14.000 евра. За трошкове превоза људи и ствари 900 евра. Како се наводи у нацрту плана, њима ће бити пружена помоћ при прибављању личних докумената, упису деце у школу и остваривању права на здравствену заштиту, као и успостављању нових извора прихода.