На десетине особа је јуче повређено због удара грома широм Европе, а једна је чак изгубила живот. Због најаве олуја са снажном грмљавином и цела суседна Хрватска је под жутом узбуном. Међутим, у Србији је стање далеко од алармантог, тврде метеоролози.
– Грмљавине ће бити учесталије наредне недеље, нарочито од среде када се очекује нестабилно време са локалним пљусковима. Понегде ће бити и краткотрајних грмљавинских непогода са градом, олујним ветром и обилнијим пљусковима, али то су обични летњи громови који се увек јављају у ово доба године – рекли су нам из РХМЗ-а.
Они су додали да не очекују веће промене ни у подручјима Војводине који су најближи граници са Хрватском и у којима се пљускови са грмљавином прогнозирају већ од сутра.
– Летње олује носе са собом грмљавину, неретко и град, но нема превиђања да ће код нас представљати већу опасност него обично – објаснили су метереолози.
Мере предостожности
Ипак, мере предострожности нису на одмет. Уколико се 30 секунди након муње чује удар грома, потребно је ући у затворен простор, избегавати контакт са металним објектима и мазовима воде из славине, а сви електрични уређаји морају бити искључени док опасност не прође.
Онима које невреме снађе на отвореном простору, аутомобили и стабла дрвећа могу бити добра заштита, али само ако нису усамљена и на чистини. Ако до несрећног случаја ипак дође, треба знати да се жртви удара грома може моментално прићи, јер не представља опасност по оног ко јој указује помоћ.
Дуња Тулимировић Блиц