Такође, редовно ће се ажурирати регистар свих градилишта у престоници најмање два пута годишње.
Како је предвиђено планом, неке од мера које ће се користити за достизање поменутог циља јесу измене прописа, редовно ажурурање регистра градилишта, израда регистра девастираних лоакција у Београду, као и анализа података о количини отпада. Власник отпада биће одговоран за трошкове управљања отпадом и дужан је да успостави одвојено сакупљање и привремено складиштење.
– У циљу спречавања неконтролисаног одлагања отпада од грађења и рушења укључујући и земљу од ископа, Секретаријат за заштиту животне средине покренуо је иницијативу да се ураде измене Правилника о садржини и начину вођења књиге инспекције, грађевинског дневника и Правилника о начину обављања техничког прегледа објекта за употребу – неке су од мере акционог плана. – Произвођач отпада треба да приложи документ о кретању отпада, чиме доказује да га је предао овлашћеном оператеру.
Акционим планом, констатовано је да осим локације у Винчи, односно постројења за прераду 200.000 тона грађевинског отпада годишње, чији је пробни рад у току, неопходно одредити још једну локацију где ће се на Новом Београду, Земуну или Сурчину прерађивати још 100.000 тона.
– Привремена дворишта са мобилним постројењем предвиђена су у Остружници, на подручју Умке, и Стражевице у Раковици – наводи се у акционом плану. – За привремено одлагање земље из ископа која ће се користити за насипање и нивелисање терена предвиђена је локација за Нови Београд, Земун и Сурчин, друга за Палилулу, Стари град и Врачар, трећа за Вождовац, Звездару и Гроцку. Једна ће бити намењена за отпад са Чукарице, Раковице и Савског ценца, а одвојено за Сопот и Младеновац.
Укупни инвестциони трошкови овох плана износе 2,3 милиона евра.
РАСТЕ БРОЈ НЕЛЕГАЛНИХ ДЕПОНИЈА
КАО последица убрзане изгардње у Београду јављају се велике количине грађевинског отпада. Повећање није праћено потребном инфраструктуром за одлагање, што често доводи до нелегалног складиштења на неадекватним локацијама.
М. СТАНОЈКОВИЋ Новости