Покрет Нови Оптимизам одржао је данас конференцију за медије у Зрењанину, на којој је најављена трибина “Србија после Вучића”, на дан када је угашено Зелено звоно и почело рушење у Савамали.
Друга по реду трибина под називом “Договор за будућност – Србија после Вучића”, ће се одржати у понедељак 24. априла, у Зрењанину.
Најављујући трибину, оснивач Покрета Нови Оптимизам Бранислав Грубачки Гута изјавио је да у тренутку када режим не дозвољава критику и расправе о различитим темама, Нови Оптимизам то покушава да промени трибином “Србија после Вучића”.
Грубачки каже да је то обновљена тема, која је покренута пре четири и по године на Сајму медија заједно са листом Данас.
“Мислимо да овај режим живи неке своје последње године, и да је наша обавеза да промишљамо какво ми то друштво желимо када Александар Вучић и његов режим оду. То није нимало банално како изгледа у овом тренутку, с обзиром на апсолутну власт, и када режим не дозвољава простор за било какво критичко мишљење, дијалог о било чему, а тиме ни једноставну критику деловања тог режима,” изјавио је Грубачки.
Због такве ситуације у друштву, објашњава Грубачки, Нови Оптимизам жели да покрене дијалог, и то поводом две теме које су везане за датум 24. април.
“Постоје јасни поводи зашто је тај датум и зашто је то у Зрењанину. Тада обележавамо седам година откако се Зелено звоно више не налази у позоришту и у Зрењану. Мислимо да Зрењанин није исти после тог датума и после те чињенице која није била битна само за нас, већ и за зрењанинску јавност и уопште могућност окупљања људи на једном слободном и независном месту,” каже Грубачки.
Како додаје, 24. априла се обележава и седам година од рушења у Савамали.
“Тим поводом на трибини ће говорити Радомир Лазовић, као народни посланик и као представник Не давимо Београд, организације која се супротставила идеји да се може насилним путем бесправно срушити један део града и правити некакав Београд на води. Ми мислимо да је паралела између Савамале и Зеленог звона у друштвеном смислу, да та два града после та два догађаја више нису иста”, истакао је Грубачки.
Поред важног датума и учесници трибине су пажљиво бирани.
На трибини ће говорити Драгољуб Дража Петровић, уредник листа Данас, професорка Милена Шешић Драгићевић, адвокат Родољуб Шабић, народни посланик Радомир Лазовић, драмски писац Иван Лалић и професорка социологије Сенка Јанков.
Према речима Грубачког, учешће професорке Факултета драмских уметности, Милене Драгићевић Шешић, је важно због сећања на почетак рада Новог Оптимизма.
“Драгићевић Шешић је говорила на првој трибини Новог Оптимизма ‘Како је ненормално постало нормално’. Ми 18 година касније покушаћемо да то њено учешће и објашњење на тој трибини сместимо у данашњицу и оквире овога што нам се сада овде дешава.
Грубачки је рекао да је адвокат и бивши посланик Родољуб Шабић позитиван пример како један јавни службеник треба да обавља јавну функцију.
“Када је био именован за повереника за информације од значаја он је прву своју могућност да објасни чиме ће се бавити објаснио у Зеленом звону. Шабић је 2016. добио награду Добар пример Новог Оптимизма, јер смо сматрали да је он као повереник нешто што је узор како јавни службеник треба да се бави јавним послом,” рекао је Грубачки.
Драматург и оснивач “Миксер Хауса” Иван Лалић ће такође дати свој допринос дебати “Србија после Вучића”. Према речима Грубачког, то је човек који је пријатељ не само Зеленог звона, Новог Оптимизма него је и значајан за град Зрењанин.
“Његов текст ‘Херој нације’ је 2007. одвео Зрењанинско позориште на Стеријино позорје после 40 година. Тако да је Лалић важна културна личност за сам Зрењанин,” истакао је Грубачки.