Министар унутрашњих послова Братислав Гашић рекао је на конференцији за медије да је девојчица Данка убијена, да је њено тело бачено на депонију у Бањском пољу, да су двојица мушкараца осумњичена за њено убиство признала кривицу, али да се за телом још увек трага због информација да је оно 28. марта пребачено са депоније на другу локацију.
Он је рекао да је потрага за Данком Илић завршена.
„У своје лично име изражавам најдубље саучешће породици. Припадници МУП-а, након десетодневне потраге, ухапсили су двојицу осумњичених да су аутомобилом убили девојчицу, а онда њено тело бацили на депонију. Они су то признали“, рекао је Гашић.
Он је изнео ретроспективу догађаја.
„Мајка је Ивана Илић је у 13.10 са децом дошла у Бањско поље. Деца су се играла у дворишту, док их је она фотографисала. Последњу слику је мужу послала у 13.22. Син јој је тражио воду која је била у колима, а док је отишла до кола и вратила се, видела је да Данке нема. Позвала је мужа у 13.41, а онда у 13.45 полицију која је на лице места изашла у 13.59 и одмах кренула у потрагу“, рекао је он.
Систем „Пронађи ме“ активиран је у 18.57, подсетио је.
Полиција је кретање мајке преко телефона пратила од нејног изласка из стана, упоређујући сва могућа лица која су пролазила у исто време ту трасу, додао је.
Такође су проверавали када је настала фотографија и колико је дете било ван видокуга мајке, наставио је.
Више пута су, рекао је, објашњвали зашто се систем „Пронађи ме“ не оглашава одмах, те да се већина деце пронађе врло брзо.
„Мајка је видела бели ауто“
„Од 13.45 до 13.52 Данка је изашла из дворишта и кретала се асфалтом, што потврђују два очевица. Такође, мајка је око 13.50 видела бели ауто и мушко лице поред њега. Испоставило се да је реч о возилу ‘фиат панда’ у коме су били осумњичени. Осумњичени су били на радном задатку на проверавању шахте. Касније је забележено да су се они крај куће зауставило око 13.50, што се поклапа са нестанком мале Данке“, рекао је Гашић.
Он је додао да су се ту задржали два и по минута, зарад потребе тоалета.
„Ударили су дете, убацили је у ауто, а онда их је сусрео отац“
„Када су кренули, девојчицу су ударили на 30, 40 метара од места заустављања. Аутом је управљао Д.Д. док је С.Ј, сувозач, изашао из ауто, отворио врата и тело девојчице, која је била без свести, пребацио преко алата“, рекао је.
Током вожње, рекао је, договорили су се да тело негде баце, а успут их је у 13.57 часова зауставио отац девојчице, који је био у колима, и питао је да ли су је видели. Рекли су не, објаснио је Гашић.
„Бацили су дете на гомилу смећа“
„Запутили су се Старобањским путем и приликом доласка на депонију, С. Ј. је бацио на депонију дете, на којој је била гомила смећа. Након тога су отишли назад у фирму, оставили возило, а о монструозности злочина говори и то што је те вечери, на позив директора, С. Ј. отишао у Бањско поље да тражи девојчицу, свестан да ју је хладнокрвно убио“, навео је Гашић.
Полицајци су са приватних кућа тог дана скинули камере са 10 кућа.
„Све њихово кретање забележено је ГПС-ом, јер је службено возило. У временском интервалу који је нама био интересантан ушло је у Бањско поље 17 возила, а само два су изашла из Бањског поља. Било нам је симптоматично да су 150 метара од дворишта у ком је била Ивана Илић прешли за пет и по минута, као и то да су се поред депоније задржали минут и 49 секунди“, рекао је министар.
„Да ли нам је било чудно, јесте“
За телом се још трага.
Гашић је подсетио на то колико је људи трагало за Данком тог првог дана.
„Тај је терен комплетно прегледан пет пута већ првог дана. Сваку кућу у Бањском пољу смо ушли, сваку шахту и подрум, замрзивач отворили. Истрага је ишла у три правца – да је у питању отмица, трговина људима, да је неко ко је пролазио ударио колима. Разговарали смо више пута са мајком. Да ли нам је било чудно да се после три године појави у кући у којој је некада живела, у дворишту које је неуредно и пуно стакла, веш машина… јесте. Али хвала родитељима на свем стрпљењу у овој њиховој муци“, рекао је.
Урађено је 15 полиграфских испитивања, додао је.
„Ради се о 46.000 логова телефонских бројева, све је то требало прегледати, увезати, да бисмо видели да ли је неко мајку пратио, да ли је она имала комуникацију са неким. То је 175.000 комуникација“, рекао је.
Гашић је додао да су припадници МУП преузели опсежну претрагу и да је учествовало више стотина припадника различитих одељења МУП-а, али и БИА, ГСС, ловци, грађани добровољци.
Додао је да су у потрази коришћена сва расположива средства, да је прегледано преко 200 кућа и станова, као и више од 400 возила.
„Ове недеље смо поново причали са становницима Бањског поља баш да бисмо брже дошли до њихових бројева телефона“, објаснио је.
Гашић се захвалио свима који су радили на овом случају, како у Србији, тако и у Аустрији, Словачкој и региону.
„Другог дана су осумњичени одведени на полиграф“
На питање како су таблоиди добијали податке из истраге, Гашић је рекао да су другог дана истраге привели и припадника ОКП Бор који је и раније одвао информације, а и овај пут био у контакту са новинарима и адвокатима.
„Он је на полиграфу пао и истог треба је покренута дисциплинска. Трудили смо се да, не угрожавајући истрагу, вама новинарима буде омогућен приступ. Остало не могу да вам кажем“, рекао је Гашић.
На питање зашто се толико дуго трага за телом, Гашић је показао слику која представља кретање осумњичених путем ГПС-а, а показује и брзину.
„Они су се кретали 20 километара на сат. Наша је претпоставка да је дете изашло из шипражја. Имамо и два сведока која су видела дете како се креће ка горе. Оно је ишло овим путем изгубљено, да ли седам или девет минута. Али непуних два минута касније осумњичене среће отац и пита их да ли су видели девојчицу, што они негирају, а отац наставља са потрагом са својим колегама“, рекао је.
„Сумња се да је тело пребачено“
Осумњичени су други дан одведени на полиграф, додао је Гашић.
„Возач кола је тог дана имао закаснелу реакцију на полиграфско испитивање, а сувозач је имао реакцију. Истог дана су им одузети приватни аутомобили, као и службени. Наши форензичари су узели све са чега су могли да изврше испитивање. Они су нас у овом трену одвели до депоније, али имамо сазнања да се један од њих вратио ту 28. марта и пребацио тело на другу локацију. Не можемо да им верујемо, јер пребацују један на другог кривицу“, рекао је он.
На питање зашто је председник Србије саопштио јавности да је девојчица убијена, Гашић је одговорио да је у трену када је почела седница Владе, он добио информацију из Бора да су осумњичени признали кривицу.
„Дао сам то саопштење председнику и он је објавио, не видим у томе ништа спорно“, рекао је Гашић.
foto Printskrin
На питање како су таблоиди почели да објављују вест о убиству другачије још пре него што је то изговорио председник, те како МУП нема механизам да спречи цурење информација из истраге, а притом не одржава конференцију за штампу, Гашић је рекао да он не прави разлику између таблоида и других медија, те да су за њега то све новинари.
„Нећу да кажем нити кажем да је неко од колега злоупотребио свој положај. Ми смо, чини ми се, у 07.45 издали саопштење о томе“, рекао је он.
Подсетимо, Данка Илић нестала је прошлог уторка. Она је требало да у мају напуни две године.