Почетна » Седмогодишњица убиства Оливера Ивановића, одржан помен у Београду

Седмогодишњица убиства Оливера Ивановића, одржан помен у Београду

од Други Пишу
0 коментар

На седмогодишњицу убиства српског политичара са Косова Оливера Ивановића, 16. јануара, одржани су помени у Београду и Северној Митровици.

Помен у Београду одржан је у Храму светог Саве, а присуствовали су му државни званичници – председник Владе Србије Милош Вучевић, председница Скупштине Ана Брнабић, министар спољних послова Марко Ђурић.

Помену у храму присуствовали су и чланови породице – невенчана супруга Милена и син Богдан, као и грађани.

 

Ивановићев син Александар је за телевизију Н1 изјавио да се осећа „изневереним“ јер ни после седам година није расветљено ко су убице и налогодавци.

„Од Приштине и нисам толико очекивао, али од Београда сам очекивао много више, али то се не дешава“, рекао је он.

На Косову је у јуну 2024. окончан судски процес у којем су четири особе осуђене за умешаност у убиство, али убице и налогодавци нису откривени.

Поступак у Србији је и након седам година у предистражној фази.

„Гајим наду да ће се наручиоци и извршиоци убиства мог оца ипак наћи. Да би се то десило потребно је да Београд покрене озбиљан процес. Ова власт апсолутно не тежи томе, не жели то. У правосуђу не постоји никаква воља. Да су хтели, сазнали би ко је наручио убиство мог оца“, изјавио је Александар Ивановић.

На седмогодишњицу убиства Оливера Ивановића, саопштењем се огласио и део опозиционих партија у Србији, указујући да случај није расветљен.

„Памтимо и знамо да ће доћи тренутак да одговарају сви они који су умешани у његово убиство и који су штитили убице све ове године“, саопштио је Народни покрет Србије.

 

У Северној Митровици помен на месту Ивановићевог убиства
У Северној Митровици на Косову, како јавља агенција Бета, породица, пријатељи, политички саборци и грађани одали су пошту Ивановићу на месту где је убијен – испред седишта његове странке.

Ивановић је убијен 16. јануара 2018. године, са више хитаца из пиштоља, испаљених из кола у покрету.

Помену у Северној Митровици је присуствовао и Саво Манојловић, лидер опозиционог покрета „Крени промени“ у Србији.

„Крвави трагови нису само на руци која је повукла ороз. Одговорност се налази у троуглу Приштине, Београда и међународне заједнице“, изјавио је Манојловић.

 

Пресуда на Косову због умешаности у убиство
Основни суд у Приштини је, након четворогодишњег процеса, 28. јуна 2024. осудио четири особе српске националности на затворску казну због умешаности у убиство.

Као део организоване криминалне групе која је учествовала у убиству, осуђени су Недељко Спасојевић, Драгиша Марковић, Жарко Јовановић и Марко Рошић.

Спасојевић, Марковић и Јовановић су у време убиства били запослени у полицији.

Рочишта у случају убиства Ивановића често су била одлагана јер се сведоци не би појавили, док је неколико сведока под заштитом анонимности одбијало да да изјаву, уз образложење да се не осећају безбедно.

У везу са убиством Оливера Ивановића косовско тужилаштво доводило је Жељка Бојића (бивши шеф оперативе Полиције Косова за регион север), Милана Радоичића (бивши потпредседник Српске листе) и Звонка Веселиновића (бизнисмен са севера Косова).

Радоичић и Веселиновић се у оптужници помињу као „вође криминалне групе“, која је планирала убиство Ивановића.

Против њих оптужница није подигнута јер су у бекству пред косовским органима.

Закон Косова не дозвољава да против особа у бекству подижу оптужнице, уколико оне нису претходно испитане.

Иначе, Милан Радоичић је неколико месеци након убиства Оливера Ивановића постао потпредседник Српске листе, највеће партије Срба која има подршку Београда.

Напустио ју је септембра 2023. када је преузео одговорност за оружани напад на косовску полицију у месту Бањска код Звечана.

ИНТЕРПОЛ је, на захтев Косова, издао налог за Радоичићево хапшење због оружаног напада у Бањској, али званичници у Београду су више пута поручивали да га неће изручити Приштини.

Претходно је на трећу годишњицу убиства Ивановића, у јануару 2021, председник Србије Александар Вучић рекао да српске службе већ месецима имају комплетну слику оних који би имали мотив и који би могли бити умешани.

Он је и средином 2019. године изјавио да „Београд мисли да има име убице Оливера Ивановића“.

У обраћању јавности је рекао како Милан Радоичић „нема везе са овим злочином“.

Убиству Оливера Ивановића је претходила хајка против њега током предизборне кампање за косовске локалне изборе новембра 2017. године, на којима је учествовао као опозиција Српској листи.

Због застрашивања Срба на северу Косова, четворо кандидата са његове листе се повукло а њему је у Северној Митровици запаљен и аутомобил.

Почетком 2014. године је такође био један од кандидата за градоначелника Северне Митровице, када је приведен због сумње да је починио ратне злочине.

Armend NIMANI (AFP)

Радиослободнаевропа

Можда ти се свиди

Оставите коментар