У насељу Белошевац приведени М. Д. (29) и А. А. (31). У крви и урину шестонедељног одојчета нађен метадон. Дете реанимирано и прикључено на респиратор и засад стабилно
Код једноипомесечне бебе, која је у понедељак увече из крагујевачког насеља Белошевац превезена у тамошњи клинички центар, пронађени су трагови психоактивних супстанци. Претпоставља се да су у организам детета унете преко мајчиног млека!
Како незванично сазнајемо, после анализа у Клиничком центру, у крви и урину бебе старе шест недеља пронађени су трагови „метадона“ и „бенседина“, који се између осталог користе за одвикавање наркомана од дроге. Случај је пријављен крагујевачкој полицији која је потом привела родитеље, мајку М. Д. (29) и оца А. А. (31). Одмах је покренута истрага о овом несвакидашњем случају.
Према речима Вање Ђорђевић, портпарола Клиничког центра, беба је у болницу довезена у тешком стању. Одмах је реанимирана и прикључена на респиратор и њено здравствено стање је засад стабилно.
Како сазнајемо, приликом саслушања у полицији, мајка је изјавила да је неколико дана раније била на терапији, али да није знала да дојењем може нашкодити беби!
У њиховој кући у Белошевцу у уторак није било никога, а комшије причају да је отац детета проблематичан, да су чули да је наркоман и да је више пута био у затвору и колико знају да их је издржавала његова мајка од минималне пензије.
– Страшна ситуација. Где је Центар за социјални рад? Одавно је овде неко требало да интервенише и помогне овим људима. Да је тако урађено, можда до овога не би ни дошло – згрануте су комшије младог брачног пара, који нису желели да нам се представе.
Иначе, беба у чијој су крви лекари пронашли психоактивне супстанце ће, вероватно, бити одузета родитељима. Процедура налаже да доктори и полиција о овом случају обавесте надлежни центар за социјални рад, чији би стручњаци требало да процене да ли су мајка и отац угрозили живот детета и сходно томе збрину бебу.
Након здравстевног збрињавања детета и полицијске истраге, социјални радници требало би да изађу на терен и процене родитељске способности мајке и оца чија је беба отрована лековима за смирење. Уколико се докаже да је мајка угрозила живот детета, тако што га је хранила млеком са психоактивним супстанцама, а да је отац био упознат са тим, њима ће бити одузето родитељско право. Истовремено, стручњаци би требало да се одмах побрину за хитно збрињавање бебе. Први на листи су сродници који би евентуално хтели да се брину о детету. Уколико се рођаци не пронађу, или не желе да преузму ту одговорност, налазе се адекватни хранитељи, нарочито када су у питању бебе од неколико месеци. Последња алтернатива је смештај детета у неку од затворених установа социјалне заштите.
АПСТИНЕНЦИЈАЛНИ СИНДРОМ? АКО трудница или дојиља користи дрогу, то може да остави последице на телесни и психички развој дета. Продукти метаболизма психоактивних супстанци се излучују и преко млека, а код бебе може да се створи блажи облик апстиненцијалног синдрома, ако је дрога коришћена учесталије или у већим дозама. – Какве ће последице бити зависи од дужине излагања и концентације психоактивне супстанце – каже др Ивица Младеновић, психијатар Института за ментално здравље. – Неповољно је за психички развој, али треба имати у виду да се те супстанце метаболишу и у јетри и излучују преко бубрега и то су органи који су први на удару. У сваком случају то је изузетно опасно и за сваку критику. Да ли то евентуално може да утиче да то дете касније током живота развије сконост ка наркотицима, зависи од више фактора, пре свега од услова у којима буде расло.