Конвој од 140 аутомобила снимљен је како креће из Беча према мађарској граници како би их превезли до избегличких центара у Аустрији.
Конвој с аутомобилима креће из Беча ка мађарској граници
Како преноси Ројтерс, ови људи ризикују кршање закона о трафикингу, на шта их је полиција и упозорила.
Ипак, на улицама Беча се виде полицајци који обезбеђују њихово кретање, али их не заустављају.
На паркингу је непосредно пред полазак био развијен транспарент на којем је писало: Избеглички конвој, добродошли!
Проблем превоза избеглица поново је актуелизован након што је шеф мађарске полиције Карољ Пап рекао да више неће бити аутобуса за пребацивање миграната ка аустријској граници, а њих око 200 кренуло је пешке ка Аустрији.
Фотографија коју је један од учесника конвоја објавио на Фејсбуку уз поруку: СТИЖЕМО!
Многи имигранти су били озлојађени понашањем мађарске владе. Један од њих је репортеру Тањуга рекао да шест дана путује од Сирије до Будимпеште, да су он и његови сапутници успут потрошили готово све паре које су имали и да су практично остали без динара.
Избеглице на станици Вестбанхоф у Бечу
– Мрзимо Мађарску и мађарску владу која нас овде пописује и не третира као људе – рекао је не желећи да се представи.
Све ово је Аустријанце натерало на акцију. Више од 3.000 људи придружило се аустријској грађанској иницијативи покренутој преко друштвене мреже Фејсбук која позива на формирање конвоја приватних возила да иду по мигранте блокиране у Мађарској и доведу их до Аустрије.
Чај за мигранте на железничкој станици у Бечу
„Истекло је време да се упућују позиви Европској унији и политичким званичницима, сада треба да делујемо“, написали су активисти на страници „Конвој Будимпешта-Беч“, која је јутрос имала 3.300 виртуелних учесника. Први конвој би требало да крене у недељу ујутро из Беча и да довезе „колико год је могуће више избеглица из Будимпеште у Беч и одатле, ако је могуће у Немачку“, наводи се на том вебсајту.
У међувремену, први возови с избеглицама стигли су у Аустрију и Немачку, а лица миграната довољно говоре о томе какав је био пријем.
Око 10.000 избеглица ушло је у Аустрију од када је влада, у договору са Немачком, одлучила да отвори своје границе за мигранте након што је дошло до критичне ситуације у Мађарској.
Већина избеглица наставила је своје путовање ка Немачкој, али је један број морао да чека превоз, те је на бечкој железничкој станици Вестбанхоф ноћ провело око 1.500 људи.