Младен Шарчевић, министар просвете гостовао је у емисји „150 минута“ на ТВ Прва, која је саопштењу Министарства просвете означена да је својим извештавањем допринела вршњачком насиљу.
У разговору са водитељком Мајом Николић, која је истакла да су ти наводи скандалозни, било је и повишеног тона, а Шарчевић је чак претио да ће напустити програм.
– Нисте ви помогли да се случај реши, нисте ви помогли да се дете пребаци – рекао је министар.
– Како нисмо? Зар мислите да се то не би десило без медијског притиска – упитала је новинарка.
Шарчевић је упитао зашто мисли да је потребан медијски притисак и рекао је да су наводи мајке да се годину дана обраћала надлежнима поводом малтретирања њеног детета у школи – само једна страна приче, те да он има другачије извештаје.
Након тога је рекао новинарки да „врти филмове“ и да му „држи слово“, због чега ће да оде из емисије.
– Ако сте ви мене позвали да ми вртите филмове и да ми држите слово, ја ћу стварно да одем – рекао је.
Вербални сукоб ескалирао је још три пута током трајања програма, када се министар жалио да му се не дозвољава да одговори на постављена питања.
– Ја сам дошао да кажем, па онда пустите да причам. Врло је непримерено да говорите оно што су само површни детаљи и што ви правите вашу слику стварности. То није таква слика – рекао је Шарчевић, додавши да су свесни да насиље у школама постоји деценијама и да ово није слика од јуче, и да свако ко у школи не реагује сноси последице.
Свако у школи да изјаву шта се десило, а реагује и инспекција, тврди министар.
– Моја званична верзија је да сам ја сазнао из медија. Ако мени тамо неко нађе да се јављао неко за потребу Министарства и тимова, тај ће бити смењен – рекао је Шарчевић.
Дакле, Министарство нема убележено да је мајка малтретираног дечака послала мејл и звала СОС центар, а Шарчевић каже да је о свему сазнао из једних дневних новина, те је обавестио Биљану Лајовић, задужену за насиље при Министарству.
– Ако драматизујемо ситуацију, мислите ли да помажемо на тај начин? Ја сам врло одговорн човек – рекао је Шарчевић и напоменуо да је овог септембра били два случаја насиља, на 900.000 ученика, у Земуну и у Краљеву, с тим да је интервенција у краљевачком случају почела још прошле школске године, а у другом су „сада први пут укључени“.
Управа школе сносиће одговорност, децидно је рекао министар, говорећи о случају у ОШ „Раде Кончар“, али није одустајао ни од одговорности родитеља.
– Родитељ се није јавио Министарству, иначе би оно реаговало као и у другим случајевима за које јавност не зна – инсистирао је министар.
Саговорници су се сложили око тога да на насиље не треба одговарати насиљем и да три дечака која су првобитно била насилна, није требало да постану и жртве.
„Деца су се заиграла и отишла у недозвољнео понашање“
– Насилно су се понашали, али нису злочинци. Друга деца која су се заиграла и отишла у недозвољено понашање такође немају оба родитеља, али биће кажњена – рекао је министар.
У случају насиља, министар је напоменуо да се оно прво пријављује разредном старешини, затим психологу, директору, па тек онда Министарству, а да је у овом случају прескочена и Школска управа Београд.
Напоменуо је да ће инсистирати да се случај анализира и да ће бит решен до краја, али да је „случај још тазе“, као и да је „сваки случај мука за себе“.
– Кључни су родитељи и потребно је да буду новчано кажњени ако се не одазову када постоји проблем, а директорка ако их није позвала на време мора бити одговорна – рекао је Шарчевић.