Почетна » ИСТРАЖУЈЕМО Шта се дешава са ДЗ Гроцка

ИСТРАЖУЈЕМО Шта се дешава са ДЗ Гроцка

од admin
0 коментар
  1. јуна 2009. године,на лични захтев, са дужности директора Дома здравља „Гроцка“ разрешена је др. Милка Станојевић, а за вршиоца дужности те здравствене установе на шест месеци именован је др.Драгиша Станојевић.

На том месту, др.Драгиша Станојевић је и дан данас. Станојевић је кадар СПС-а, а Драгишин син је и одборник испред ове странке у локалној грочанској Скупштини. Крајем 2012. године, рачуни десетак здравствених установа су блокирани и због тога су трпели и запослени и пацијенти. Блокирани рачуни су били последица ненаменског трошења новца и задуживања мимо уговора са Фондом, писали су медији.

  1. ДЗ Гроцка био је на корак од финансијског колапса

Међу тим установама нашао се и Дом здравља у Гроцкој, који је у априлу 2014. године био  на корак од финансијског колапса. Дуговања фармацеутским кућама за лекове износила су око 100 милиона динара, док је на име камате на дуг из претходног периода минус био 30 милиона динара. Ипак, невоље у финансијском пословању нису утицале на квалитет здравствене услуге, што је потврдила и анкета међу пацијентима, коју је урадио Градски завод за здравствену заштиту те године. Влада Републике Србије је још 2012.године одлучила да се за установе које су у блокади отвара наменски рачун, када су у питању плате запослених, на који се исте уплаћују. Када је реч о функционисању здравствених установа које су у блокади, уговором о асигнацији Републички фонд за здравствено осигурање директно добављачима уплаћује средства за лекове санитетски, потрошни….енерегентне..

Од маја 2015. године, запослени имају проблем са исплатом другог дела априлске плате.

Почетком маја ове године,  последње зараде, која је требалa да легне на рачуне здравствених радника, није било. РФЗО је умањио уплату због авансне уплате у 2014.години иако су запослени вратили дуг из сопствених примања. На почетку новонастале ситуације, проблематика се пребацивала од РФЗО-а до директора Дома здравља у Гроцкој. Након утврђене неправилности од стране РФЗО-а, Синдикална организација запослених у здравству и социјалној заштити Дoма здравља Гроцка је поднела Буџетској инспекцији  молбу за исправљање нерегуларности начињених на штету запослених у овом Дому здравља. До писања овог текста, нико из инспекције није послао очекивани одговор на молбу, а још мање реаговао на насталу ситуацију.

Пошто није испоштован разуман рок за добијање решења од стране надлежних, дана 22.05.2015. године, Синдикат запослених у здравству и социјалној заштити ДЗ Гроцка је предао дописе Кабинету председника Владе Републике Србије, као и Министарству здравља. У међувремену су радници ДЗ-а у Гроцкој добили  први део мајске плате, али су они сада у заостатку скоро месец дана са исплатом, када је у питању априлска плата. Поред проблема са неисплаћеном платом, запослени су оптерећени новим проблемом – већим каматама, јер су им стигле рате за кредите које су подигли, као и регуларни рачуни за домаћинства, а они нису имали новца да их плате. Преговори око неисплаћених зарада у ДЗ Гроцка између РФЗО-а и представника ове установе заједно са синдикалним активистима још увек трају.

О овом проблему директор ДЗ-а Гроцка, др.Драгиша Станојевић за нашу редакцију каже:

-Ми смо наш део око тога одрадили како треба. Суштина је да је наш чиновник требовао паре за плате у мају 2013. године. Фонд је уплатио али на погрешан рачун. С обзиром да се 2014-те рачуна према 2013-тој, а 2015-те према 2014-тој, тако да су они нама ове године смањили уплату за две трећине мање. То је грешка Фонда, каже Станојевић

Да ли је било намештања на конкурсу за директора ДЗ-а Гроцка?

У међувремену, у задњој недељи маја, од стране Управног одбора изабран је поново др. Драгиша Станојевић за директора Дома здравља у Гроцкој. На конкурсу за директора пријавила су се три кандидата. О избору директора Дома здравља у Гроцкој појавиле су се многе шпекулације. Једна од њих је да је Драгишин син,др. Ђорђе Станојевић, предао документацију али она није била довољна како би он победио. Због тога је уместо њега,др. Драгиша Станојевић заменио документацију са његовом, како би ДЗ остао при СПС-у, и тако га је управни одбор ДЗ Гроцка  предложио. После заседања Скупштине града Београда, 08.06.2015 год., знаће се ко ће бити на челу ДЗ Гроцка.  Остали кандидати нису били чланови или симпатизери СПС-а. Међутим о овоме   остали кандидати нису желели специјално да причају, а актуелни директор је рекао да су то само шпекулације и да не жели о томе да коментарише. Станојевић је, како је рекао, у последњем тренутку предао документацију јер се и сам двоумио да ли то да уради.

У једном тренутку, тачније 15.05.2015 год.,  Синдикат запослених у здравству и социјалној заштити, СО-Гроцка, издао је и обавештење (цео текст „ОБАВЕШТЕЊЕ .15.05.2015.“ можете видети на сајту Синдиката  www.szg.org.in.rs) у којем је навео, између осталог, да би свако непромишљено и спонтано окупљање радника односно евентуална неконтролисана обустава рада могла  довести до отказа. Обавештење је настало у данима кад је започела „битка“ око места за директора Дома здравља у Гроцкој. Према незваничним подацима, ова ставка у обавештењу синдикалне организације, која се односи на спонтано окупљање и неконтролисану обуставу рада, је због тога што су противкандидати Станојевића тражили да се започне штрајк, те синдикат није желео да учествује у политичком препуцавању као што је и навео у наставку тог обавештења. Највећи иницијатор штрајка, према истим незваничним подацима, био је доктор Пеђа Бабић, за кога се сматра да је у странци Горана Пекарског, бившег председника СГО Гроцка. Др. Бабић није желео опширно да говори о детаљима  конкурса за избор директора ДЗ Гроцка па је укратко,за Жиг Инфо прокоментарисао следеће:

-Ја сам предао своју кандидатуру и нико ме ништа није обавестио о томе. Нико мене није обавестио ни ко је прошао, нити шта је било.

Према незваничним информацијама до којих је дошао Жиг Инфо, СПС је глобално незадовољан поделом власти у Београду, а поготово што држи само 4. Дома здравља. Такође све те здравствене установе нису у добром финансијском стању, али СПС није желео да остане без њих. Због тога је в.д стање продужено у већини тих Домова здравља или су пак предложени директори који су чланови странке. У Управном одбору Дома здравља Гроцка се налазе чланови СПС-а, тако да је њихово преглашавање практично немогуће.

Решење још није пронађено

Решења насталог проблема око исплата здравственим радницима у ДЗ Гроцка, за сада још увек нема. Према обавештењу Дома здравља Гроцка, односно директора Станојевића, последњи састанак је одржан 2. Јуна у Дирекцији РФЗО-а.

– Састанак је био конструктиван, представници Дома здравља Гроцка изнели су захтеве везане за неисплаћене зараде. Исти су разумно прихваћени и саслушани од стране Фонда. Дат је предлог да се колико сутра одржи заједнички састанак представника Дирекције РФЗО-а, Филијале за град Београд и Дома здравља Гроцка, ради превазилажења поменутог проблема, наводи се у саопштењу за запослне у ДЗ Гроцка, које је потписао директор Драгиша Станојевић.

До објаве овог текста, председник Синдиката запослених у здравству и социјалној заштити СО-ДЗ Гроцка, Дејан Исаиловић је за Жиг Инфо изјавио да се обећани одговор и решење овог проблема од стране Дирекције РФЗО и даље очекује.

 

 

Можда ти се свиди

Оставите коментар