Према сазнањима Жиг Инфа, у току јучерашњег дана радници комуналних предузећа у Гроцкој су присиљени, од стране руководства ових предузећа, да дају споразумни отказ!
Према исказима радника, многе су звали и након завршеног радног времена да се врате до предузећа, како би потписали споразумни раскид уговора о раду.
-Држали су нас по три сата у канцеларији приморавајући нас на све могуће начине да потпишемо споразумни отказ уговора о раду. Наводно ће нас након потписивања отказа примити у ново основано предузеће. Ја нисам пристао, и поред свега, али су многи потписали. Зашто нас, једноставно, одмах не пребаце у то ново предузеће а не да дајемо отказ прича узнемирано један од радника.
Подсетимо се, 1. новембра са радом би требало да почне ново јавно-приватно предузећа које ће се бавити услугама комуналних делатности у Гроцкој. Тренутним комуналним предузећима у Гроцкој, одлуком СГО Гроцка истог дана престаје делатност. Још у фебруару ове године се знало да ће комунална предузећа преузети италијанска фирма. У мају месецу се отвара тендер, а на њему побеђује италијанска фирма „Магип“ д.о.о, основана недељу дана пре отварања тендера. Крајем септембра појављује се реклама за „ЕКО Гроцка“, а почетком октобра и гостовање директора овог предузећа на РТС-у. „Еко Гроцка“ је ћерка фирме „Магип-а“. Ова фирма се рекламирала пре него што је и основана.
Председник Гроцке о новом предузећу
-Гостујући на телевизији Студио б 5. октобра 2015. године, председник ГО Гроцка Стефан Дилберовић изјавио је да ће ново комунално предузеће већ средином октобра поделити 15 000 канти за одлагање смећа, као и да ће ново предузеће имати двадесет и више нових камиона.
– Имаћемо једно од бољих начина чишћења, што се тиче приградских општина у Београду. Верујем да ће и Градска чистоћа на томе да нам позавиди, рекао је на том гостовању Дилберовић.
Међутим, најављене канте за домаћинства још нису стигле нити подељење. За мање од 24 сата почиње са радом то ново предузеће, а још се не зна ни са колико камиона располаже. Тачније нема података да у свом власништву поседују било коју количину камиона. С друге стране, тенутним комуналним предузећима у Гроцкој се за исто време укидају делатност.
Зашто се од радника тражи да потпишу споразумни отказ?
Према важећем Закону о раду Републике Србије уколико се потпише споразумни отказ уговора о раду, радник губи право на отпремнину као и право на новчану наднокнаду предко Национачне службе за запошљавање. Рачуница је у овом случају јасна. Ако радници комуналних предузећа потпишу споразумни отказ, ГО Гроцка као правни оснивач ових предузећа неће морати отплатити отпремнине које могу износити и по 10 000 евра по раднику. Тиме се постиже максимална уштеда у буџету ГО Гроцка. Такође, због истог примера отказа радници губе и право на до две године новчане накнаде на „бироу“ рада. Радници су у оваквој ситуацији оштећене стране и практично доведени до економског краха. Према садашњим примерима промене предузећа, а што је био пример и преласка радника из ЈКП „Гроцка“ у ЈКП „Грочански комуналац“, радници су одмах пребацивани из предузећа у предузеће без претходног давања отказа. Чињенично стање показује да се у комуналним предузећима у Гроцкој налази прекобројан број радника. Актуелна већина у Гроцкој, окупљена око СНС-а, само је у једном месецу при доласку на власт у овој општини запослила преко 80 људи. Упућени сматрају да се заправо овим потезом потписивања споразумног отказа врши и селекција радника, тако даће подобни чланови прећи у ново комунално предузеће, док ће остали остати оштећени и пријављени у Националној служби за запошљавање без накнаде.
За жиг Инфо:
Жељко Маторчевић