Општина на самој обали дунава, позната пре свега по богатим воћњацима, муку мучи са клизиштима. Чак 34 опасне локације, најугроженије викенд-насеље Поповића крај.
ГРАДСКЕ власти недавно су започеле санацију клизишта у Реснику, али у најугроженију општину Гроцку, где их има највише, чак 34, још не залазе. У највећој опасности је викенд-насеље Поповића крај, у коме померање земљишта може да уруши око 200 објеката.
До сад није било санације клизишта на територији Гроцке – објашњавају из ове локалне самоуправе. – Као општина, имамо забрану деловања на клизиштима јер нисмо стручно и технички оспособљени. И сама санација је јако скуп подухват, што наше материјалне могућности не дозвољавају.
Због недостатка „шушки“, земљина утроба шушти, пуца на површини, пропада и прети да са собом повуче много домова.
– Поповића крај има велики број стамбених јединица, у зони активног клизишта је више од 100 објеката, а у зони умиреног још толико – наглашавају из општине Гроцка.
– Ако се оно не буде санирало, што је надлежност Града, сви они су потенцијално угрожени.
Одрони могу да се догоде у скоро свим месним заједницама. Према проценама стручњака, ерозија може да здроби више десетина кућа у Винчи и Ритопеку, који спадају у најнебезбедније.
– Међу најугроженијим су и Гроцка, и Брестовик, дакле места која се налазе уз десну обалу Дунава – истичу из ГО Гроцка.
– Мада су угрожени и Врчин, Заклопача, Бегаљица и Болеч, а мања померања имамо и у осталим деловима општине.
„Непријатеља који надире“ засад нико не дира.
Ово се решава на нивоу Града Београда. Имамо обећања да ће у будућем плану сређивања имати у виду и клизишта на нашем подручју – тврде у општини. – До сада није било санације ниједног на нашој територији.
ПОПИСАНО 150
ПОСЛЕ мајских поплава из 2014. надлежна градска комисија обишла је 150 клизишта, не рачунајући Обреновац и Лазаревац. Засад су обављени радови на три: у Миријеву, на Звездари и Реснику, а следеће је у плану Губеревац у општини Сопот.
Проблем су, наравно, финансијска средства.
УГРОЖЕНА И ВИЛА ГАВРИЛОВИЋ
ПРЕМА речима надлежних у Гроцкој, на подручју Поповића крај оштећено је 30 објеката у прошлогодишњим поплавама, а сад се тај број увећава због ширења клизишта.
– Ту се налази и „Вила Гавриловић“ која је споменик културе и под заштитом је државе – напомињу из Општине Гроцка. – На подручју Винче је и археолошко налазиште Бело брдо које је, такође, угрожено и налази се у зони клизишта.
НЕМА ПОМОЋИ ЗА ВИКЕНДИЦЕ
ВЛАДА је власницима 14 од 30 оштећених кућа за обнову исплатила суме од два милиона динара, 2,5 или три, у зависности од броја чланова домаћинства. Општина им је обезбедила и по 129.000 динара, те помоћ у санитаријама и керамици. Осталих 16 кућа није ушло у овај програм Владе. То су викенд-куће и при оваквим несрећама не представљају приоритете за решавање – наглашавају из Гроцке.