Поскупљење свињетине и пилетине забринули су домаћице које морају да се довијају како да храна за њихове укућане и даље буде квалитетна, а да кућни буџет то не осети.
Татјана Чанчаревић, домаћица из Ивањице, каже да ће са новим, вишим ценама, свињетину и пилетину на трпези имати само за празнике, а до тада ће јести рибу и поврће.
– Месо је прескупо, продају нам јефтиније неке прерађевине од ко зна чега. Све у свему, ако хоћемо да прехранимо породицу, мораћемо да се сналазимо на разне начине. Сви бисмо волели да имамо што разноврснију исхрану, генерално волимо да једемо месо, али пошто немамо чаробни штапић, а ни плате које могу да поднесу оваква поскупљења, јешћемо паприку, кромпир, боранију, грашак, понекад мало рибе. Ја сам данас спремала ћушпајз за ручак. Обарим макароне и спремим прелив од дистаног поврћа, укусно је и здраво – каже Татјана.
Она сматра да са просечном платом у Србији породице могу да приуште месо на трпези једном у 15 дана.
– Најтеже ће бити онима који имају малу децу, њима је за развој потребна разноврсна исхрана, а ситуација је много тешка. Свакако је замена за месо риба, али је питање када ће и риба да поскупи, па ћемо, хтели то или не, да постанемо колективно вегетаријанци – каже она.
Ваљевка Јелена Маринковић (35) мајка је 14-годишње девојчице и дечака од 12 и 9 година и каже да се због њих не може одрећи меса и поред свих поскупљења.
– Имам троје деце која треба правилно да расту и развијају се и свакако се нећемо одрећи меса – каже Јелена.
Према њеним речима, поскупљење меса жестоко ће погодити њен кућни буџет који „пуне“ само алиментација и дечји додатак, с обзиром на то да је незапослена и да дневно за храну за породицу издваја минимално 1.500 динара.
– Сналазићу се као и досад на најразличитије начине, пратити акције и снижења, куповати на одложено, замрзавати па распоређивати на више оброка… Свињетину, која је већ поскупела, иначе најмање користим у исхрани, али неће бити одрицања од осталих врста меса, изузев можда сухомеснатог које и онако није најздравије. Хвала богу, деца ми нису пробирачи, ја сама далеко више волим поврће и увек кувам за више дана. Уосталом, цео живот нам је борба да „испунимо“ ту потрошачку корпу која је тежа од зараде, тако да нећемо остати гладни – каже она.
Александра Пешић из Крагујевца је студенткиња, али такође кува па је поскупљење и њу погодило.
– Осим тога што спремам храну за себе, некад то чиним и за друге. Међутим, сада ћу морати да “скратим” оброке за бар трећину шницле због поскупљења. Можда је то добро за линију, али наш народ је познат као гурмански, па то нећемо лако поднети – каже Александра.
Б. Бојовић, П. Вујанац, Н. Радишић, И. Недић Блиц