Ново истраживање БИРН-а открива на чије рачуне је легло пет милиона евра које је Министарство за бригу о породици и демографију 2021. године исплатило мрежи фантомских организација.
БИРН и Грађанске иницијативе већ четири године истражују потрошњу јавног новца на конкурсима, а две и по године објављује доказе о највећим злоупотребама у овој области, које су уочене у Министарству за бригу о породици и демографију.
У претходним истраживањима БИРН је објаснио механизам преваре – удружења би добила новац за пројекте превенције вршњачког насиља и социјалне заштите, скоро ништа од планираних активности не би урадили, а на крају би лажирали извештаје о спроведеним активностима и потрошњи. Комисија Министарства је усвајала ове извештаје, без обзира на евидентне неправилности.
Коначни доказ о проневери најмање пет милиона евра на конкурсима стигао је од Управе за трезор, које је БИРН добио на основу Захтева за приступ информацијама од јавног значаја. На тај начин новинари БИРН-а откривају где ја новац заиста био у једном тренутку.
Одговори на питања која јавност највише занимају, где је новац завршио и ко је налогодавац целог посла, могу дати само Тужилаштво и полиција.
“Тужилаштво има инструменте да открије где је новац завршио, само је питање воље”, каже за БИРН тужитељка Вишег јавног тужилаштва у Београду Јасмина Пауновић.
Иако су јавности предочени докази о злоупотребама у спорним конкурсима Министарству за бригу о породици још крајем 2021. године, за сад нико није одговарао пред законом.
Плаћали сами себи
Подаци из извештаја које је усвојило Министарство показују да је агенцији Вибзие током 2021. године уплаћено 13,2 милиона динара, што је највећи од свих прихода једне агенције представљен у извештајима.
Заступник агенције Станко Миливојевић је плаћен јер је наводно држао предавања у основним школама у Деспотовцу о превенцији вршњачког насиља и обучавао геронтодомаћице у Лесковцу.
У разговору са новинарима БИРН-а Станко Миливојевић, бивши радник поште, није знао пуно да каже о вршњачком насиљу, а на питање чиме се бави и шта га квалификује за обуке, тада је одговорио: “Шлепам, цепам дрва, свашта радим. Ове организације, свашта”.
Међутим, подаци Управе за трезор показују да је агенција Вибзие добила 5,8 милиона динара, а не 13,2 милиона, како је представљено у извештајима које је усвојило Министарство.
На врху листе највећих добитника није Станко Миливојевић, већ Бојан Лешовић, у то време службеник у општини Вождовац задужен за сарадњу са цивилним сектором. Лешовић је тренутно правни заступник једне невладине организације, а у прошлости је био заступник још шест невладиних организација и власник пет консултантских агенција.
Њега је БИРН у истраживању из марта 2023. године Јавни новац за тајне пројекте означио као једног од организатора целокупне мреже фантомских удружења грађана и као битну фигуру у извлачењу пара из буџета на конкурсима.
Њему је на рачуне агенције и организације које је водио (Агенција Бумел и Развој рехабилитационог система за подршку особама са инвалидитетом), од маја до децембра 2021. године, уплаћено 12,5 милиона динара, или 100.000 евра.
Удружење Развој рехабилитационог система за подршку особама са инвалидитетом Лешовић је основао 20. маја 2021. заједно са Биљаном Чакован и Биљаном Ратковић, рођеном сестром Татајне Боројевић. Конкурси Министарства за бригу о породици и демографију расписани су 1. априла 2021.
Подаци Трезора показују да је друга на листи са највећим приходима Биљана Чакован, такође, једна од организатора мреже фантомских удружења грађана и блиска сарадница Татјане Боројевић.
Њој је на рачуне агенције Визори и удружења Ресурс центар за одрживи развој легло 9,2 милиона динара.
Први пут је БИРН о њој писао још у новембру 2021. године када је предочено да су три удружења из Јакова – њено удружење, њеног супруга Слободана Чакована и њене прве комшинице Ружице Хајдер – на конкурсима добила скоро 80 милиона динара. На заказаном интервјуу Чакован се тада појавила у друштву Татјане Боројевић, која је лично потврдила да је помагала бројним организацијама у писању пројеката, јер је то њена експертиза.
Затим у истраживању из новембра 2023. године је показано да су та удружења извлачила новац преко наменски отворених агенција.
Пред конкурс Министарства за бригу о породици, између априла и септембра 2021, основано је скоро 80 агенција.
На основу података из Трезора види се да је новац исплаћен на рачуне 108 агенција. Провером званичне документације утврдили смо да су Биљана Чакован и њен супруг Слободан Чакован били овлашћени у 94 од 108 агенција да уместо власника преузимају документацију из Агенције за привредне регистре.
Подаци Трезора сада показују да троје комшија из Јакова – Биљана и Слободан Чакован и Ружица Хајдер – на рачуне својих агенција добили укупно 21,5 милиона динара.
Опширније на БИРН.рс.
Ilustracija/N1/Marina Pupavac