Више јавно тужилаштво у Новом Саду подигло је оптужницу против 13 особа, укључујући бившег министра саобраћаја Горана Весића и бившу директорку Инфраструктуре железнице Србије Јелене Танасковић, због пада надстрешнице на улазу у Железничку станицу Нови Сад, у ком је погинуло 15 особа.
Више јавно тужилаштво у Новом Саду саопштило је да је поводом трагичног догађаја од 1. новембра ове године, када је дошло до обрушавања надстрешнице зграде Железничке станице у Новом Саду, када је живот изгубило 15 особа, а две особе су тешко повређене, подигло оптужницу против тринаест окривљених.
Међу окривљенима су, како се наводи, Ј.Т. (Јелена Танасковић) бивша в.д. генералног директора ”Инфраструктура железнице Србије” а.д, Г.В. (Горан Весић) бивши министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, А.Д. (Анита Димовски) бивша в.д. помоћнице министра у Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре и Н.Ш. (Небојша Шурлан) бивши генерални директор ”Инфраструктура железнице Србије” а.д. Они се терете да су извршили кривично дело Тешко дело против опште сигурности из члана 288 став 2 Кривичног законика у вези са кривичним делом Изазивање опште опасности из члана 278 став 3 у вези са ставом 2 Кривичног законика.
Оптужница је поднета и против окривљених: С.Н. одговорног пројектанта грађевинске конструкције, М.Ј. главног пројектанта идејног пројекта, Љ.М.М. главног пројектанта пројекта за грађевинску дозволу, М.С. известиоца за конструкције Републичке ревизионе комисије, Ј.С.М. лица одговорног за техничку контролу, З.С.М. и Д.Ј. лица одговорних за извођење грађевинских радова, М.Г. и Д.Т. лица одговорних за стручни надзор, због оправдане сумње да су извршили кривично дело Тешко дело против опште сигурности из члана 288 став 2 Кривичног законика у вези са кривичним делом Непрописно и неправилно извођење грађевинских радова из члана 281 став 1 Кривичног законика.
Оптужница је, како се наводи, подигнута након што је окончана истражна фаза кривичног поступка доношењем Наредбе о завршетку истраге.
Оптужница је поднета Вишем суду у Новом Саду, а уз њу је достављена целокупна документација прикупљена током предистражног и истражног поступка, као и сви остали докази који поткрепљују постојање оправдане сумње за подизање оптужнице.
Тужилаштво тражи да се Весићу поново одреди притвор
Оптужницом је предложено да се према свим окривљенима који се налазе у притвору продужи притвор, и то према: Н.Ш. бившем генералном директору ”Инфраструктура железнице Србије” а.д., С.Н. одговорном пројектанту грађевинске конструкције, М.Ј. главном пројектанту идејног пројекта, Љ.М.М. главном пројектанту пројекта за грађевинску дозволу, М.С. известиоцу за конструкције Републичке ревизионе комисије, Ј.С.М. лицу одговорном за техничку контролу, З.С.М. и Д.Ј. лицима одговорним за извођење грађевинских радова и М.Г. и Д.Т. лицима одговорним за стручни надзор.
Одређивање притвора је предложено према свим окривљенима који се не налазе у притвору, и то према: Ј.Т. бившем в.д. генералном директору ”Инфраструктура железнице Србије” а.д, Г.В. бившем министру у Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре и А.Д. бившем в.д. помоћнику министра у Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.
У циљу заштите интереса свих оштећених, оптужницом је предложено да суд у овлашћеним лицима досуди имовинскоправне захтеве. Осим тога, предложено је да се свим окривљенима изрекне мера безбедности Забрана вршења позива, делатности и дужности из члана 85 Кривичног законика, као и да се сви окривљени обавежу да у целини накнаде трошкове кривичног поступка.
С обзиром на трагичне последице догађаја од 1. новембра 2024. године, Више јавно тужилаштво у Новом Саду очекује да ће веће Вишег суда у Новом Саду, ради даљег хитног и ефикасног поступања у овом кривичном поступку, у складу са законом, у кратком року потврдити оптужницу, на који начин ће се створити услови за заказивање главног претреса и утврђивања кривичне одговорности свих окривљених.
Foto N1