Турски председник није први пут избегао политичку гиљотину, иако је овога пута био најближи томе. Ердоган је доживео неколико падова, али и даље одолева изазовима.
Већ дуже време Реџеп Тајип Ердоган суочава се са све гласнијим критикама које из целог света стижу на рачун његове ауторитативне владавине.
Криминални досије
При успону своје политичке каријере Ердоган је осуђен на 10 месеци затвора, од којих је четири месеца провео иза решетака. Осуђен је 1997. након што је прочитао песму: „Џамије су наше касарне, куполе наши шлемови, минарети бајонети, а верници војници“. Иако се претходно показао као врсни градоначелник Истанбул
а, решивши комуналне градске проблеме, овакав иступ (уз забрану точења алкохола) протумачен је као претња секуларним темељима друштва које је успоставио Кемал Ататурк, а које је управо војска била задужена да штити.
Ипак, ни забрана учествовања на изборима због криминалног досије није га спречила да само годину дана након оснивања странке Правде и развоја (АКП) 2001, она постане водећа партија у земљи. Управо том победом АКП је кориговала устав који је Ердогана вратио у политику.
Изборни суноврат
Након 12 година апсолутне владавине, АКП на изборима у јуну 2015. губи парламентарну већину због неочекиваног успона прокурдске Народне демократске странке (ХДП). Како није успео да састави владу одбијајући све коалиционе договоре, Ердоган, иако под велики ризиком, расписује ванредне изборе за новембар. Ипак, на тим изборима враћа апсолутну власт, и то стварањем атмосфере страха кроз константну репресију над Курдима.
Феникс
Ердоган је успео да преживи и хапшење око 50 АКП-оваца, које су ухапсили полицајци наклоњени проповеднику Фетулаху Гулену, којег оптужују да стоји и иза најновијег пуча. АКП-овци су били оптужени за корупцију, шверц и разне малверзације. Ердоганов одговор стигао је експресно – сместа је почистио компромитоване и нелојалне људе из свог окружења, заменивши пола кабинета у року од неколико дана.
Дрскост
Турски председник успео је да преживи и Путинов бес након рушења руског авиона, али и стално упирање прста у Јевреје упркос упозорењима из Израела и Беле куће. Штавише, управо пред пуч Ердоган је поправио односе са Путином и израелским премијером Бењамином Нетанијахуом.
„Издајници ће платити високу цену“
„Издајници ће платити високу цену“, поручио је председник Ердоган, који је најавио да ће бити „искорењени“ и они који су пуцали из ваздуха. Неуспели војни пуч у Турској председнику Реџепу Тајипу Ердогану дао је пун легитимитет да се обрачуна са неистомишљеницима и побуњеницима секуларног поретка.
Издајници ће платити високу цену: Ердоган
Турска полиција јуче је ухапсила стотинак војних официра у војним базама у Дијарбакиру и у другим регионима на југоистоку Турске насељеним већином Курдима. Неколико хапшења извршено је и у другим војним базама у провинцијама Санлиурфа, Хакари и Бингол на југоистоку Турске. Укупно 2.800 војника је похапшено, а према писањима локалних медија, поједини од њих рекли су да нису знали да су део пуча.
Чистка је уследила и у судству одакле је са дужности уклоњено 2.745 судија, док је 10 чланова Државног савета ухапшено. Такође, Ердоган ће пуч искористити да учврсти моћ позивајући се на велику подршку присталица које су изашле на улице да зауставе државни удар.
Диктатор из народа
Одрастао на улицама Истанбула где је радио и као улични продавац ђеврека, Ердоган је изникао из маргиналног дела друштва предводећи конзервативну политику земље. Чврсто укорењен у исламу, досад се успешно и лукаво борио са свим нападима секуларизма. Претходни премијер Ахмет Давутоглу, који је показао неслагање с Ердогановом политиком, убрзо је склоњен с те функције и замењен подобнијим Билалом Јилдиримом.
Лукав трговац интересима
Шурујући подједнако са ЕУ и Истоком (Русијом), Ердоган је обезбедио испуњавање интереса Турске. Изашао је као спасилац ЕУ, понудивши прихват имиграната, за шта је затражио визну либерализацију и убрзавање процеса приступања ЕУ.
С друге стране, руском председнику понудио је преко потребан Северни ток за извоз руског гаса ка Европи онда када је пропао гасовод кроз Украјину. Иако оптужен за сарадњу са екстремистима Исламске државе и шверц нафте, Ердоган и даље ужива подршку Запада у борби против тероризма, што користи и за обрачун са Курдима.
Милана Пејић Блиц