Уместо да законски одговара особа или више њих запослених у Општини Инђија, који су прошле године на свечаном пријему поред осталог младим каратистима поклонили мед за потенцију, на суду је „завршио“ локални портал ИН Медија и његова уредница Верица Маринчић која је ту информацију објавила. То је укратко објашњење парадоксалне ситуације са којом се сусрела уредница поменутог портала јер је, поред информације, објавила и фотографију деце која се, да све буде још бизарније, и даље налази на званичном сајту Општине Инђија.
Чак 1,6 милиона динара, односно 200.000 динара по свакој тужби – толики износ траже родитељи младих каратиста које је новембра 2023. године у просторијама Општине Инђија, угостио тадашњи председник Владимир Гак поводом остваривања запажених резултата. Тим поводом су уприличени и поклони, а деца су, поред осталог, добила и мед по имену „Фрушкогорски скочко – радост у кући“, тачније локални бренд меда који се рекламира и као афродизијак.
Та информација стигла је до Ин медије, локалног портала који је известио јавност о овом догађају. Међутим, тада креће једна врста притиска на овај локални медиј. Према писању Раскрикавања, сам текст изазвао незадовољство председника општине који је тврдио да је реч о малициозној кампањи и да мед није за потенцију већ за имунитет. Да би то доказао, порталу Република је послао декларацију производа на којој је, пак, писало: „Одличан као афродизијак“, те изјавио да су деца злоупотребљена у политичке сврхе.
Тих дана је и на сајту општине освануо и текст чији је аутор председник Карате клуба „Сенсеи“ Милоје Марковић у ком се ограђује од „огавних текстова појединих медија“. У тим редовима председник клуба се „извињава“ председнику општине што је негативно етикетиран. Убрзо након овога су на адресу Ин медије почеле да стижу тужбе родитеља. Стигло их је укупно седам и у свакој се тражи 200.000 динара за душевну бол осморо деце (двоје деце је на једној тужби). И овај податак можда и не би био толико чудан, да уредници Ин медије информација о овом меду није стигла управо од родитеља.
Уредница је родитељима понудила да дођу у редакцију и испричају своју страну приче, али су они то одбили.
Убрзо су јој се јавили и извори који су јој и указали на пропуст општине. Били су, каже Маринчић, узнемирени и уплашени, јер је постојао притисак међу родитељима да признају ко је медијима одао информацију о „Скочку”. Послали су јој скриншотове из родитељских преписки у којима неки од њих обећавају да ће наћи кривца.
„Током ноћи пред крај јануара позивали су ме (извори, прим. аут) и рекли да су пред нервним сломом и у „прединфарктном стању” јер им је речено да ће се поводом „Скочка” обратити и председник Вучић и да ће они из ових стопа отићи да признају да су они то рекли”, наводи уредница Ин Медије у разговору за Раскрикавање. Каже да их је смиривала и обећала да неће никоме открити њихов идентитет. Према њеним сазнањима, ово је у ствари покушај да се открије извор по систему „ко не тужи, тај је рекао”.
Стигла пресуда
Виши суд у Београду сада је осудио портал Ин Медија и уредницу Верицу Маринчић у првом од седам поступака које су против ње покренули родитељи и наложио јој да једном од њих исплати 100 хиљада динара одштете и још 60 хиљада за судске трошкове. Ова пресуда није коначна и њен адвокат Вељко Милић наводи да ће се жалити.
Verice Marinčić Foto: N1