Народни посланици владајућег Покрета социјалиста Александра Вулина поднели су Скупштини Србије предлог закона о регистру агената страног утицаја, јавио је лист Данас.
У предлогу закона, који су у петак поднели Бојан Торбица и Ђорђе Комленски, чланови посланичке групе Српске напредне странке (СНС), наводи се да се агентима страног утицаја сматрају „сва удружења и непрофитне организације које у претежном делу финансирају или на други начин помажу друге државе, њихови органи, међународне и стране организације, страни држављани или регистроване невладине организације које се финансирају из иностранства“.
Додаје се да се под финансирањем у претежном делу подразумева да је удружење или непрофитна организација у последњих годину дана од наведених субјеката примила више од половине укупних средстава.
Предлог закона као стране субјекте препознаје „владу, извршне органе друге државе или страну политичку странку, физичко лице које нема држављанство Србије и пребивалиште у Србији или правно лице или групу правних лица која је организована, регистрована или основана по прописима друге државе или која има седиште у другој држави“.
Агент страног утицаја, према предлогу закона, је и непрофитна организација „која се бави политичким деловањем или политичким активностима, као и другим активностима које се односе на политичко организовање и деловање усмерено на угрожавање демократије, нарушавање интегритета Србије, кршење слобода и права зајамчених Уставом Србије и распиривање националне, расне или верске мржње и нетрпељивости“.
Иступања представника агената страног утицаја, штампани материјали и материјали који се објављују путем електронских медија, информационих и телекомуникационих мрежа, или се на други начин врши њихова дистрибуција, морају имати ознаку да је организација уписана у Регистар агената страног утицаја, који успоставља и води Министарство правде Србије, наводи се у предлогу закона.
У случају да непрофитна организација поступа и спроводи активности, а није уписана у Регистар агената страног утицаја, или није поднела пријаву за упис, Министарство надлежном суду доставља предлог за забрану обављања рада и подноси пријаву против одговорних лица у складу са одредбама кривичног законодавства Србије, додаје се.
Предлог закона предвиђа и казне. Непрофитна организација биће кажњена новчаном казном од 100.000 до 2.000.000 динара, а одговорно лице казном од 5.000 до 200.000 динара када не обележе промотивни материјал у складу са законом, не поднесу пријаву или приликом подношења пријаве или допуне пријаве дају нетачан податак у вези са уписом у Регистар, када не доставе допуну пријаве о извршеним променама у прописаном року, и када не доставе финансијски извештај прописан законом.
Торбица је рекао да се „у домаћој јавности већ дуже време води јалова расправа о потреби веће транспарентности рада невладиног сектора“ и додао да је „поражавајућа чињеница да у Србији постоје и несметано делују удружења која отворено раде против државних и националних интереса“.
„Државу су нам преплавили разноразни професионални активисти који се уз енормне накнаде страних налогодаваца боре за све осим за интересе сопствене државе и својих сународника. У циљу даљег спречавања оваквог деловања, предлажемо темељну измену законске регулативе финансирања невладиног сектора“, казао је Торбица.
Торбица, посланик партије која је од 2012. део широке коалиције око СНС, навео је да ће ускоро предложити и закон који ће „детаљније регулисати финансијску контролу невладиног сектора и спречити преливање новца са рачуна једне на рачун друге невладине организације како би се заташкали извори и токови финансирања“, преноси Данас.
Закон о страним агентима је ове године желела да усвоји власт Републике Српске, али је после критика из ЕУ и САД повукла тај предлог из ентитетског парламента, непосредно пред његово усвајање. Критичари су тврдили да је тај предлог био сличан руском закону о страним агентима из 2012. који је власт у Русији користила за обрачун са неистомишљеницима.
Foto N1