Министарство заштите животне средине покренуло је кампању за избацивање пластичних кеса из употребе, тако што су, између осталог, одлучили да се грађанима кесе наплаћују. Ову кампању Министарство је недавно лансирало и путем свог званичног твитер налога, а поједини корисници популарне друштвене мреже окарактерисали си га као смешан и непрофесионалан.
Naplata plastičnih kesa na delu ♻??#ekologija #zaštitaŽivotnesredine pic.twitter.com/aEPfsPPfCm
— Ministarstvo ZŽS (@MinistarstvoZZS) July 17, 2018
Наиме, Министарство је уз коментар “Наплата пластичних кеса на делу“ и хаштагове #екологија и #заштитаЖивотнесредине објавило виц о пљачки продавнице који гласи: “Ушао пљачкаш код нас у ‘Шопинг центру’ и сад са пиштољем у руци обраћа се касирки: – Ово је пљачка сав новац стави у кесу!!! – Кеса се плаћа господине“. Да, на званичном налогу. Баш овако.
Molim vas da promenite social media manager-a, ako bude slobodnih pozicija otvoreno se prijavljujem! Eko pozdrav?
— ??????? (@heroina_demetra) July 17, 2018
Поред коментара везаних за правопис, појединци су испод овог твита написали: “Молим вас да промените социал медиа манагер-а“ и “Да ли је ово налог министарства или сканди вицотеке?“. Неки су у неверици гледали шта пише министарство, а они у мањини су рекли да им се свиђа.
Наравно, обратили смо се Министарству заштите животне средине. На питања новинара „Блица“ да ли овакви постови или „шаљиве“ кампање доликују једној државној институцији, ипак, до краја јучерашњег радног времена нисмо добили одговор.
da li je ovo nalog ministarstva ili skandi vicoteke?
— Paqoui ® (@malteze011) July 18, 2018
Раније током дана министар Горан Триван саопштио је да је употреба пластичних кеса преполовљена од када су велики трговински ланци почели да их наплаћују.
– Показало се да није потребно одмах ићи на забрану пластичних кеса јер њихова наплата у великим трговинским ланцима даје добре резултате – изјавио је Триван уз напомену да се иде ка томе да се забрани употреба пластичних кеса, као што је то учињено у 35 земаља.
— Sacuvajmo Cetinjsku (@SCetinjsku) July 17, 2018
Процењује се да годишње сваки грађанин употреби између четири и пет хиљада кеса. Према незваничним проценама трговинског сектора у Србији се годишње потроши око 20 милиона евра за набавку пластичних кеса, а 30 до 40 одсто њих се баци, што у значајној мери утиче на загађење животне средине. Једна кеса трговца кошта у просеку око динар.
З. Ч. Блиц