Предлог Закона о основама система образовања и васпитања предвиђа доношење Националног оквира образовања као основе за израду нових наставних планова и програма, као и бројне новине у управљању и руковођењу установама, те ће директори бити бирани искључиво на основу компетенција, а последњу реч при избору даће министар.
Предлогом кровног просветног закона предвиђено је да се у пензију одлази са 65 година, а повећана је и одговорност наставника за квалитет наставе, али и родитеља и ученика.
Предвиђене су новчане казне за насиље у школи, доношење алкохола и наркотика, али и друштвено користан и хуманитарни рад.
Предлогом закона о високом образовању, предвиђено је да је услов за рангирање за упис у наредну студентску годину на терет буџета 48 ЕСП бодова, а предвиђено је и формирање Савета послодаваца на свакој високошколској установи, како би се успоставила веза високог образовања и приведе.
Предлогом закона о високом образовању значајно се унапређује систем акредитације кроз оснивање Националног тела за акредитацију, уводе нови стандарди, као и поступак жалбе и процедуре за издавање дозволе за рад и упис студената тек након завршене акредитације.
Опозиција сматра да ће предложени закони утицати на независност високог образовног система.
Расправу претходних дана је обележила полемика око надлежности министра просвете и могућности да именује директоре школа, око предлагања чланова у Националном савету за високо образовање и око предлагања чланова Управног одбора Националног акредитационог тела.