На протесту ће, како поручују, да подсете представнике власти на сва досадашња неиспуњена обећања у вези са њиховим захтевима.
Бивши радници Камиона полицији су за сутра пријавили и протестну шетњу београдским улицама, од републичког Парламента до зграде Председништва, на Андрићевом венцу, где планирају да траже поновни разговор са представницима кабинета Алекдандра Вучића, по могућству са Миомиром Ђорђевићем, који им је, како тврде, још средином маја обећао да ће о њиховим захтевима да обавести председника Александра Вучића, те да ће да их извести о његовом ставу.
Почетком јуна, кажу, “камионџије није хтео ни Ђорђевић, а камоли Вучић.
Након окупљања испред Скупштине Србија и зграде Председништва, крагујевачки трудбеници планирају да сутра протестују и испред Министартва привреде, где ће да траже разговор са министром Гораном Кнежевићем, али не и са државним секретатом у том министарству Драганом Стевановоићем, званим “Боске који их, како наводе, већ дуже од годину дана “обмањује и лаже”.
Бивше “камионџије” данас поново протестовале испред зграде градске Скупштине, од чијих челника су, у минулих годину и по дана, тражили и очекивали да посредују између одбора протеста и Владе у решавању радничкох захтева.
Председник организационог одбора протеста Милојко Поповић на том скупу је рекао да некадашњим радницима Камиона, након једноипогодишњих протестних окупљања у Крагујевцу, те бројних неиспуњених обећања надлежних у Влади Србије и функционера у Вучићевом кабинету, није преостало ништа друго до да се крену пут Београда и да на местима на којима се одлучује покушају да скрену пажњу представника власти, али и јавности на то да им зараде нису исплаћиване годинама.
Они, такође, желе да скрену пажњу да им радни стаж није повезан, у просеку за седам – осам година, , због чега они који су стекли услов за пензију, не могу да се пензионишу, те да су у таквој материјалној ситуацији да су мунилих дана и јуче једва “скупили” око 30 хиљада динара за закуп аутобуса којим данас треба да се превезу до Београда.
Група некадашњих “камионџија” је, додуше, прошлог понедељка већ била у Београду, где су покушали да дођу до људи из Председништва Србије и самог Александра Вучића, којем су, како смо већ писали, хтели да понуде 2.000 гласова (500 радника, плус по просечно три члана њихових породица) на предстојећим изборима за СНС на парламентарним и локалним изборима, а да им, за узврат, буду исплаћене заостале зараде.
Ту њиихову понуду, међутим, пошто у Вичићевом кабинету нису хтели да их приме, није имао ко да чује.
Бивши радници Камиона раније су се, на предлог Министарства привреде, а зарад брже исплате дуговања, одрекли камата од укупно 100 милиона на своја потраживања од 207 милиона динара.
Не одричу се, међутим, права да им се заостале зараде исплате према Протоколу који је, 2008., након доласка Фијата, Влада Србије потписала са репрезентативним синдикатима Групе Застава возила, према којем је држава у обавези да збрине раднике те компаније након решавања статуса фабрика које су пословале у њеном саставу.
Камиони су у стечају од 19. септембра 2018., када су се, сматрају бивши радници те фабрике, стекли услови за примену Протокола из 2008., чији је један од анекса 2013. потписао и тадашњи први потпредседник Владе Александар Вучић.
Камионџије инсистирају на примени Протокола, због тога што не верују да своја потраживања могу да наплате из стечајне масе некадашње Заставине фабрике камиона, која је, како тврде, већ увелико развучена.
З.Радовановић Данас