Да је ваздух у Београду загађен може се видети на улицама, које од јутрос прекрива густа магла.
Наша престоница тренутно се налази у црвеној зони која означава да је ваздух нездрав и да је опасан по здравље грађана.
Према просечној измереној вредности свих мерних станица у Београду, број ПМ2.5 честица износи 179.
Ове честице узимају се као узорак јер се сматрају загађивачем који је најопаснији по људско здравље.
У свим деловима Београда ваздух је оцењен као „загађен“, док је у Лазаревцу „јако загађен“, што показују подаци Градског завода за јавно здравје Београд.
Поред Београда у цревеној зони, тачније градови и места у Србији где је ваздух јако загађен, су још и Косјерић, Ниш, Нови Сад, Панчево, Ваљево, Зајечар, Нови Пазар, Пирот, Поповац, Смедерево, Ужице, Велики Црљени и Чачак.
Препорука, када је ваздух овако загађен, јесте да се што краће борави напољу. Уколико сте у могућности, пожељно је да водите рачуна о ваздуху у просторијама у којим боравите и да га редовно пречишћавате.
Здравствене тегобе због загађења се могу јавити у целој популацији, с тим што се код осетљивих груп* могу јавити озбиљније здравствене тегобе него у популацији здравих особа, наводи се на сајту БеоЕко.
Осетљиве групе су стари, деца, особе са обољењима срца и плућа.
Они су упутили и препоруке за понашање становништва:
– Препорука за осетљиве групе: Избегавати напорне активности у спољашњој средини. Преусмерити обављање активности у затвореном простору док се не побољша квалитет ваздуха.
– Препорука за остале у популацији: Скратити дужину и смањити интензитет напорних активности. Правити чешће паузе у свим активностима у спољашњој средини.
Напорне активности подразумевају активности у спољној средини које су праћене убрзаним и дубоким дисањем.
На листи држава са најзагађенијим ваздухом, Србија се тренутно налази на 28 месту.
Иако је Завод за јавно здравље саопштио пре непуних 10 дана да је загађење у Београду „прихватљиво“, сада имамо ситуацију да смо први на свету, али у трци коју нико не жели да победи.
В. С. /Промо/Данас