Без обзира на то што из земље ништа не рађа, тезге су пуне кестена, јабука и бундева; ораха, лешника и бадема; сувих шљива, истих таквих смокава и грожђа; о воћу из егзотичних земаља које за снег и лед не знају да не говоримо.
Не само лимунови, поморанџе, мандарине, грејпови и банане (ваљда најраспрострањенија торта на овим нашим просторима деценијама јесте торта од банана са куповним корама, шлагом и жутим кремом); слатке урме наравно; ту су манго и авокадо; киви је још прошлог века постао домаћа биљка.
Шта с плодовима из стакленика одакле и у време кад му време није, стижу лубенице и диње; јагоде и шљиве велике попут јабука…
Зимским посластицама могу да се радују и они што нису кували слатко или сушили воће. Ови дуги, пак, имају већи избор и неретко лепши угођај. Постоји решење и за ленштине што нити имају сушаре, нити, пак, вољу да сате проводе уз шпорет с варјачом.
Зове се просто: пијаца, у новије време самопослуга.
Егзалтирани примећују да је не само цео свет постао глобално село већ нам је и клима таква: рекло би се свуда подједнака.
Али, ни у глобалном селу није све глобално.
Егзотично воће није примерено нити свачијем џепу, нити свачијем укусу. Ко нема пара, гледа га са чежњом.
Ко пара има, гледа га са разочарањем: све му некако има исти, тачније, никакав укус.
Зато, традиционални колачи од зимског воћа су оно што ће помирити свачије укусе и свачије џепове.
Куглице од сувих шљива
Суве шљиве 200 г; орах 100 г; прах шећер 100 г
Од шљива се не прави само ракија како су склони да мисле они што су заборавили на детињство и пекмез.
Оне се и суше што је, узгред, један од највећих изво зних послова наше нам државе, што нису успеле да омету ни све промене имена, граница, транзиције, револуције, догађања народа, шта ли…
Двеста грама очишћених и на машини за месо са млевених сувих шљива, 100 грама млевених ораха и 100 грама прах шећера добро се измесе и обликују у куглице.
То је све.
Ко ме је до лепоте, куглице послужи у капислама.
Куглице од кикирикја
Кикирики 200 г; суво грожђе 200г; прах шећер 50г
Један једноставан колач.
Двеста грама кикирикија треба само испећи па самлети на машини за млевење ораха. Још само ову масу по мешати с 200 грама такође, али на машини за млевење меса, са млевеног сувог грожђа и 50 грама прах шећера, па направити куглице.
Ко ме је до лепоте, наравно, куглице послужи у капислама.
Старинска торта од урми
Урме 500г ; шећер 500 г; бадем 125 г; млевени кекс 2 кашике; јаја 6 ком; ванилин шећер 1 кесица
Ово је торта што се не филује. Али, то никако не значи да није сочна. Пре свега, на пијаци или у самопослузи јер код нас не расте, набави се пола килограма урми.
Припреми се још то ли ко ше ће ра, јед на кеси ца ва ни лин шећера, 125 грама ољуштеног бадема (потопи се у врелу воду, па кожица после готово да сама спада), две кашике млевеног кекса и шест белана ца (жуманца се упо требе за неки други колач).
Бадем се исецка, урме очисте, па се само по цепају уздуж на полутке, беланца умуте у шне, па све сједини.
Пече се у стандардно замашћеној модли, на темпе ра ту ри не ве ћој од 200 сте пе ни.
Бомба од кестена
Кестен пире 1 кг; шећер 210 г; суво грожђе 150 г; мараскино ликер (или рум) 1 дл; бадем 100г; слатка павлака 1 л, путер, кандирано воће
Шећер се с водом ушпину је да буде густо као за слатко, па му се придружи кестен пире и суво грожђе што је претходно ситно исецкано проборавило у мараскину или руму неколико сати.
Док се није добро напило.
Када је завршена ова алкохолна фаза, ољу ште ни и са млевени бадеми још им се придруже, па све пажљиво умеша с улупаном слатком павлаком, али је дан део (пети на) остави за касније украшавање.
Онамо се припреми куглоф тако што се са свих страна (наравно не и оне спољ не!) намаже путером; улије се бомба од кестена и остави у фрижидеру да се добро стегне.
Ову посластицу (тачније, то још није постала) најбоље је на правити дан раније. Сутрадан, дакле, обавити је убрусом натопљеним у врелој води, оставити да од стоји неколико минута, па тек та да изручити на тањир за сервирање и украсити је шлагом и посути ситно сецканим кандираним воћем.
Воћни пишингер
Шећер – 300г; поморанџа – 2 ком; лимун – 1 ком; суве смокве – 300 г; суве шљиве – 150 г; суво грожђе – 150 г; сецкани ораси –250 г; мед – 2 кашике; слатко – 2 кашике; рум; обланде; зејтин; прах шећер – 250г
Најважнији реквизит за овај колач није воће већ – замрзивач.
У њему, наиме, једна поморанџа ваља да проборави бар 24 сата. Да буде спремна за даље.
Даље се ушпину је триста грама шећера с пола чаше воде, па додају она замрзнута, ситно изрендана, поморанџа све с кором, сок од једног лимуна, триста грама ситно исецканих сувих смо кава, сто педесет грама сувих шљива, толико и сувог грожђа што се претходно раскравило у врелој води, четврт киле сецканих ораха, две кашике меда и две кашике слатка које се затекло у кући.
Све се ово добро измеша, па разастре између две обланде што се прелије глазуром: сок од једне поморанџе ушпинује се с четврт киле шећера у праху, две кашике зејтина и пола шољице вреле воде.
Шарене коцке
Шећер –1 кг ; орах – 500 г; чоколада за мешење – 2 штангле
Свако ко уме да направи слатко, уме да спреми овај колач: килограм шећера се ушпинује, дакле као за слатко, па подели на три једнака дела и мало прохлади.
Онамо се самеље пола килограма ораха.
У први део се дода половина млевених ораха да се замеси густа маса, која се потом излије у претходно овлажен плех.
У други део се умути остали орах, а приде се додају и две штангле истопљене чоколаде, да све добије браон боју.
Ово се излије преко оног првог слоја.
Трећем делу шпинованог шећера се не додаје ништа, али се мути док не побели, па и то прелије преко она два слоја.
Све се суши дан-два, па оштрим ножем сече на коцке.
Смоквин ролат
Кристал шећер – 250 г; суве смокве – 250 г; орах – 250 г; обланде
Потребно је само: четврт кила кристал-шећера, толико сувих смокава, још толико очишћених ораха и једна већа обланда.
У шерпи се у винској чаши воде ушпинује шећер, па додају на машини за месо самлевене смокве, а на машини за орахе самлевени ораси. Све се добро измеша, па склони с ватре.
На чисту, влажну кухињску крпу положи се обланда, преко равно мерно распореди фил, па све увије у ролат и остави дан-два све с крпом да се заједно суше.
Распакује се, сече на шните истог дана када ће се и јести.
Марципан с кокосовим брашном
Шећер у праху – 250 г; кромпир – 1 ком; кокосово брашно – 150 г; ванилин шећер – 2 кесице; шећер – 4 кашике; чоколада – 100 г; уље
Ко би да експериментише с мешањем воћа и поврћа, ево му једног рецепта из збирке монахиње Атанасије, која се бавила посним, слатким али и сланим, куварима: Од 250 грама шећера у праху, 150грама кокосовог брашна, једног средње великог кромпира, две кесице ванилин шећера и једне кашичице уља направи се тесто.
Овако: обарени кромпир се изгњечи, па још док је врео прелије уљем. Врелој маси се дода шећер у праху, ванилин шећер, а на крају и кокосово брашно. Све се добро сједини, па на дасци направи кора жељене величине.
Охлади се,па прелије глазуром: Четири кашике шећера и четири кашике воде се ушпинују, па онда дода још 100 грама чоколаде што се још мало кува док маса не постане компактна. Скине се с плотне, умеша уље, па мути све док глазура не почне да се стеже.
Глазуром се прелије кора што се сече тек сутрадан. Када се, дакле, добро охладило.
Марципан куглице
Лешник –100 г; кестен пире – 70 г; шећер–100 г; ванилин шећер – 1 кесица; чоколада
Да би се ољуштени лешник ослободио оне танкекожице што се испречила пред укусним плодом, ваља га на кратко пропржити на суво, све уз мешање. После тога је довољно само га протрљати између шака. Сто грама овако припремљеног лешника ваља сам лети на машини за орахе. Припреми се још 70 грама кестен-пиреа, домаћег или куповног, свеједно.
У шерпи на шпорету густо треба ушпиновати 100 грама шећера с четири кашике воде. Када је сируп готов, додају му се млевени лешници, кестен пире и кашичица ванилин шећера. Све се добро измеси, па остави да се охлади.
Одма се праве куглице што се ваљају у стругану чоколаду, пакују у каписле од хартије и остављају на промаји да се суше два-три дана.
Бомбоне од јабука
Јабуке – 1 кг; шећер – 500 г; поморанџе 2 ком; бадем – 50г
Оно што је за правог српског домаћина шљива, то је за домаћицу јабука. Први шљиву пече, друга обрадује дечицу. Зато оне наберу кило накиселих јабука, ољуште, нарендају их па ставе у шерпу, додају пола киле шећера и кувају док сва вода не испари. У то додају стругану кору и сок од две поморанџе. Све мешају док се маса не згусне тако да се може месити.
Онда шерпу скину са шпорета и додају 50 грама обарених, очишћених и преполовљених бадема.
Од ове масе лако је направити куглице што се још само уваљају у кристал шећер.
Лоптице с урмама
Урме – 250г; шећер у праху – 150 г; ораси – 100 г; кристал шећер – 100 г;чоколада за мешење – 75г; маргарин или уље; рум
Четврт киле урми ваља, пре свега, очистити од коштица па самлети на машини за млевење меса. На најкрупнију решетку. Од самлевених урми и 150 грама шећера у праху направи се тесто које се растањи оклагијом на дебљину пола прста. Одозго се поспе још прах шећером, па исече на квадратиће.
Онамо се припреми надев: 100грама млевених ораха за шећери се по укусу, овоме дода мало рума, па замеси густа маса.
На сваки квадратић теста од урми стави се по пола кашичице надева, па лепо упакује. У лоптице. Ове лоптице, на крају, набадају се на чачкалице и умачу у глазуру од чоколаде: 75грама чоколаде и исто толико кристал-шећера налије се шољицом воде, па кува на лаганој ватри све мешајући док маса недобије потребну густину. На самом крају дода се кашичица маргарина или уља да глазура неби пуцала.
Ролат с бадемом
Кестен –250 г; бадем – 100 г; шећер у праху – 100 г; маргарин – 50 г; рум ; обланда ; чоколада за мешање – 100 г; кристал шећер –100 г; путер
Кестен не мора да се спрема само као кестен-пире. Од њега се дају направити и врло укусни, посни колачи. Четврт киле кестена скува се како треба, очисти, пасамеље. Сто грама бадема се самеље на машини за млевење ораха.
У дубокој чинији рукама се добро промешају кестен пире, млевени бадеми, педесет грама маргарина, сто грама шећера у праху и две кашике рума.
Све се или обликује као ваљак, или коме је лакше увије у обланду (што је претходно постављена на мокру крпу да омекша), па постави на послужавник и прелије глазуром од чоколаде: Сто грама чоколаде и исто толико кристал шећера налије се шољицом воде, па кува на лаганој ватри све мешајући док маса недобије потребну густину. На самом крају дода се још кашичица путера да глазура не би пуцала.
Егзотични колач
Бадем – 150г; смокве – 200г; урме – 200 г; орах – 1 шоља; шећер – 460 г; ванилин шећер – 1 кесица; чоколада – 2 штангле
Иако смокве и бадеми нису баш неко егзотично воће, урме свака ко јесу. Дакле, колачи одурми и смокава, бадема и ораха.
Сто педесет грама шећера ваља сипати у шерпу, додати мало воде и направити сируп као за слатко. Овде прво усути 150 грама попареног, ољуштеног и самлевеног бадема, онда још и кесицу ванилин шећера па све промешати.
Даску за мешење запрашити кристал шећером, па изручити тесто од бадема што се оклагијом растањи на дебљину малог прста.
Поново се направи сируп од 150 грама шећера, па у њему у кува 200 грама самлевених ораха и исто толико самлевених урми. Све се у сирупу добро измеша, па прелије преко оне коре од бадема.
Сада се колач још само залије глазуром што се прави овако: 160грама шећера се растопи с мало воде па додају две штангле чоколаде. Кад се чоколада истопи, склони се с ватре и меша док не почне да се стеже, када се прелије преко колача.
Као и у многим другим случајевима и егзотични колачи би ваљало да одстоје дан-два, а онда секу на коцкице, правоугаонике, троуглове, ромбове…
Баба Љубин шнит
Пишкоте –400 г; јаја – 5 ком; шећер – 150 г; млеко – 1 шољица; путер – 150 г; суво грожђе; рум; слатко од лубеница; слатко одпоморанџиних кора; поморанџа; слатка павлака –500мл
Баба Љуба је вазда у кући имала слатко од лубеница, онда и слатко од поморанџиних кора, а у првој бакалници пишкоте, па је могла овај шнит да прави у сва четири годишња доба.
Дакле, прво је морала да пазари велико паковање пишкота, па половину поређа у дугачак, а узан послужавник накапа лимуновим соком, дата коче кају даље.
Даље је фил: пет жуманаца се умути са 150 грама шећера и пола шоље млека, па на лаганојватри (најбоље на пари) све уз мешање кува док се не скува (а то је кад се варјачом да направити бразда кроз коју ће се видети дно шерпе). Охлади се па пенасто умешас још 150 грама путера.
Онда се још припреми кандирано воће: шака сувога грожђа потопи се у рум, па остави око пола сата да се бобице напију. Онда се исцеде од вишка рума. У другој чинијици остави се сецкано слатко од лубенице, у трећој такође исецкано слатко од поморанџиних кора.
Од пола литра слатке павлаке умути се шлаг што се зашећери по укусу.
Први ред пишкота се накапа соком од поморанџе, па премаже половином жутог фила. Распростре се половина грождјица, сецкане лубенице и поморанџе. Све се обилно премаже шлагом. Онда други ред: све из почетка, али тако да на крају остане шлага доволјно да се цео шнит увије у бело.
Остави се у фрижидеру бар 24 сата да се укуси измешају и сједине, па сече по величини пишкоте.
Мика Дајмак Данас