Почетна » Соња Бисерко писала Вучићу: Утичите да Правни факултет у Новом Саду престане са хајком на студента

Соња Бисерко писала Вучићу: Утичите да Правни факултет у Новом Саду престане са хајком на студента

од Други Пишу
0 коментар

Председница Хелсиншког одбора за људска права у Србији Соња Бисерко је данас апеловала на председника Србије Александру Вучић да “интервенише” како би Правни факултет у Новом Саду “обуставио хајку” на студента Стефана Карановића. Бисерко је, у отвореном писму председнику Србије указала и да та хајка има “погубне последице на младог човека”. “Сматрамо непримереним понашање једне образовне институције према младом човеку коме се не дозвољава да заврши своје образовање и почне свој професионални живот”, навела је она у писму.

Подсетила је да је Карановић својевремено дисциплинском мером био удаљен са Правног факултета у Новом Саду, а тиме му је био онемогућен упис на било који други факултет, јер је казна – између осталог – подразумевала задржавање докумената.

Ујказала је и да је он, после вишегодишњих судских процеса успео да добије потврду о положеним испитима и да се упише на Правни факултет у Београду, где је тренутно студент завршне године.

“Међутим, Правни факултет у Новом Саду поново је покренуо дисциплински поступак против њега након више од шест година, што је својеврсни притисак не само Карановића и његову породицу, већ и на Правни факултет у Београду”, оценила је Бисерко.

Апеловала је да се дисициплински поступак Решењем обустави јер је то “удар на елементарну правну логику, право на образовање као фундаментално људско право”.

“Факултет треба да се истиче научним доприносом и образовањем а не правним насиљем на студенте и притиском на друге факултете”, казала је Соња Бисерко.

Писмо је упућено и председници Владе Србије Ани Брнабић, као и министаркама правде и просвете, Маји Поповић и Славици Ђукић Дејановић.

Новосадско одељење Управног суда у Београду је у више наврата поништавало решења Правног факултета у Новом Саду против Карановића.

Факултет је тим решењима од 2018. Карановића суспендовао на укупно 48 месеци.

Студент је раније оценио да је једини разлог због којег га је Правни факултет “шиканирао” заправо “њихова освета”, јер су га оптуживали да је у медијима изнео информације о криминалним радњама на том факултету, што је он раније демантовао.

Декан Правног факултета Бранислав Ристивојевић смењен је са те функције у јулу прошле године, а с њим је смењен и његов продекански тим, међу којима и продекан Орловић. Тада је смењен и председник Савета факултета Драган Милков.

Ристивојевић је смењен уз образложење да је доносио одлуке “самовољно”, да је функцију “користио за остваривање политичких циљева”, да је ненаменски трошио средства и да је отворено подржавао Русију у агресији на Украјину.

Карановић је затражио тада да надлежни органи подробно преиспитају пословање Правног факултета у Новом Саду, као и приватно пословање људи који се “скривају иза тог факултета”.

Он је најавио да ће тражити 400.000 евра за нематеријалну и материјалну штету коју је претрпио због суспензије са Правног факултета у Новом Саду.

Sonja Biserko Foto: Medija centar

Бета/Данас

Можда ти се свиди

Оставите коментар