Осам месеци након изрицања друге првостепене пресуде за паљење куће новинара Милана Јовановића све је спремно да се у Апелационом суду она и потврди.
Милан Јовановић за Цензоловку каже да су управо то његова очекивања јер “нема разлога да буде другачије”. А пресуда каже да су Драгољуб Симоновић и још четворица криви и да их чека укупна казна од 17 година затвора.
Портпаролка Апелационог суда у Београду Мирјана Пиљић потврдила је за Цензоловку да је овај суд предмет против Симоновића и других задужио 25. октобра и да је додељен у рад судији известитељки Оливери Анђелковић.
Формирано је трочлано судско веће за чијег је председника одређен судија Милимир Лукић, а чланица већа је и судија Маја Илић.
“Седница већа у том предмету још увек није заказана. Трочлано веће, сагласно закону, одлучује по жалби у овом поступку. Веће ће судити у овом саставу уколико неко од чланова већа не буде изузет од поступања у предмету или из других разлога спречен да у истом предмету поступа (боловање и слично)”, рекла је Пиљић за Цензоловку.
Јовановић: Коначно добра вест
За новинара Милана Јовановића ово је коначно добра вест после дугог чекања да пресуда буде написана и одбијања једног од осуђених да је прими, што је и довело до одуговлачења.
“Имам информације да је у другој пресуди отклоњено све од недостатака због којих је Апелациони суд први пут укинуо пресуду. Рекли су ми да је пресуда одлично написана и не видим разлога да је Апелациони суд не потврди. Ускоро ће бити пуних пет година како чекам на правду, али се плашим да је нећу дочекати. Јер и кад буде донета правоснажна пресуда, треба покренути тужбу за надокнаду штете, па следе жалбе… Ма нема ни теоретске шансе да жив дочекам да се правда задовољи”, каже Милан Јовановић.
Кућа Милана Јовановића и његове супруге Јеле Дељанин изгорела је, заједно са стварима које су њих двоје стицали целог живота, у ноћи 12. децембра 2018. године.
Према оптужници и првостепеној пресуди која ју је потврдила, напад је наредио тадашњи председник општине Гроцка Драгољуб Симоновић, незадовољан што Милан Јовановић и редакција портала Жиг инфо пишу о његовим злоупотребама.
У извршавању Симоновићеве наредбе учествовали су полицајац Владимир Михаиловић, локални зеленаш Игор Новаковић и ситни криминалац Александар Маринковић, који је у бекству од почетка суђења, а директни је извршилац овог кривичног дела.
Пресудом, коју је судија Другог основног суда Лука Пантелић изрекао 20. марта ове године, Симоновић је осуђен на казну затвора од пет година, Михаиловић на четири, Новаковић на три и по, а Маринковић на четири и по године.
Сви осуђени су се жалили на пресуду, јер од почетка тврде да нису криви. Жалбу је уложио и тужилац Предраг Миловановић, јер тражи строжу казну и то осам година затвора за Симоновића, по пет година за Михаиловића и Новаковића, а шест година за непосредног извршиоца.
КО СУ СУДИЈЕ АПЕЛАЦИЈЕ У ОВОМ СЛУЧАЈУ
Председник трочланог судског већа је Милимир Лукић, заменик председника Апелационог суда. У питању је судија са дугим судијским стажом од 32 године, а већ 13 година суди у предметима организованог криминала, међу којима су најпознатија суђења Дарку Шарићу, Милораду Улемеку Легији и припадницима ЈСО за побуну 2001.
Медијској заједници је, кад су у питању случајеви злочина над новинарима, познат као председник већа које је на апелацији оборило прву првостепену пресуду за убиство Славка Ћурувије, због прекорачења оптужнице.
Судија известитељка је Оливера Анђелковић, такође искусна, која у Апелационом суду ради од 2010. године и то у Кривичном одељењу, Одељењу за ратне злочине и Одељењу за кривичне поступке према малолетницима.
У Апелациони суд је дошла из Окружног суда у Београду, где је поступала у Одељењу за ратне злочине.
Судија Маја Илић је у Апелационом суду од јула 2019. године, а од ове године је судија и Посебног одељења за организовани криминал. Широј јавности је најпознатија по осуди Мирослава Мишковића.
Судија Илић је била педседавајућа у судском већу Специјалног суда које је водило поступак против Мишковића и из два наврата га осудило на затворске казне због утаје пореза.
Само три месеца након што је окончала поновљени поступак против власника „Делта холдинга“ напредовала је у Апелациони суд.