Почетна » Татјана Војтеховски: Све је ово био један циркус, спасило ме то што сам позната у јавности

Татјана Војтеховски: Све је ово био један циркус, спасило ме то што сам позната у јавности

од admin
0 коментар

 

„Све је ово био један циркус. Дигли су халабуку, расписали потерницу за мном. Дошла сам у ситуацију да се правдам као да сам бегунац“, каже Татјана Војтеховски за Цензоловку након што је Треће јавно тужилашво у Београду одбацило кривичну пријаву против ње.

„Нисам добила ниједан позив из тужилаштва. Као грађанка, ја нисам добила никакву информацију да се против мене води кривични поступак. Тек када је случај изашао у јавност, рекли су да су позиве слали на ТВ Прва, на којој, међутим, ја више не радим. Уследиле су насловне стране таблоида, како је Војтеховска ’поново масно слагала’, као да је то мој манир, као да ја иначе лажем.“

Њен адвокат Владимир Тодорић рекао је да је ово једини правно могућ исход. Он је у изјави за Цензоловку истакао да новинари не могу прекршити обавезу коју ни немају, јер нису једна од страна у поступку. Ово кривично дело (повреда тајности поступка) могу учинити странке у судском процесу, а не новинари који о њему извештавају.

Узбуњивачи и новинари на тапету тужилаштва?

Тодорић је подсетио и на случај Ане Лалић, новинарке из Новог Сада, која је у време ванредног стања ухапшена због чланка о недостатку заштитне опреме у Клиничком центру Војводине и запитао се да ли су предмет поступања тужилаштва узбуњивачи и новинари или они о којима новинари истражују.

„Да Тања (Татјана Војтеховски) није неко познат и да се није узбунила јавност, могуће да би је тужилаштво, како део репресивног апрата ове криминалне власти, прогутало као што то иначе раде у Србији са узбуњивачима. Овде лоше пролазе они који указују на криминал, а не они који га чине“, рекао је Тодорић.

Он се заложио за „ослобађање тужилаштва“ од људи попут актуелне републичке тужитељке Загорке Доловац.

Прошле недеље, тужитељка Доловац, којој се иначе приписује врло ретко и штуро обраћање јавности, изнела је оцену да „тужилаштво не ради на основу гласила, већ доказа“.

Реаговао је Стеван Дојчиновић, уредник истраживачке мреже КРИК који је на свом Твитер налогу тужитељку назвао „топ-негативцем у Србији“. „Гласинама назива приче истраживачких медија који су сакупили и објавили документацију о корупцији и криминалу. А посао јој је да пази да тужиоци крену од тих новинарских открића и развију своје предмете“, написао је Дојчиновић.

„Не можете пробудити некога ко се само прави да спава“, каже Војтеховски. „Тема су жене којима су уништени животи. Њима и њиховој деци. Овде се ради о организованој групи – иста адвокатска канцеларија, исти судија, исти вештак. Узимају децу мајкама и то по експресној процедури и у корист богатих и моћних мужева. Емисија је одмотала клупко, сазнале су се приче о више мајки којима су одузета деца. Мени и даље стижу мејлови, жене ми се јављају с идентичним примерима.“

Према њеним речима, „све је кулминирало случајем Мали“. Тадашњи градоначелник Београда Синиша Мали и његова бивша супруга Марија на крају су поручили да ће обоје равноправно подизати децу. Војтеховски сумња да би дошло до било каквог помака да се није радило о јавним личностима и у условима политичке кампање.

„Убеђена сам да је индекс популарности и мене спасао. Да нисам позната у јавности, тужилаштво би ме усисало у своју причу. Погледајте само Александра Обрадовића, узбуњивача из Крушика. Он није био познат јавности, мрак га је појео. Нико није ни знао да је у притвору.“

Расписана и потерница

Подсећамо, за Војтеховском је расписана потерница због наводног неодазивања на позиве суда.

Недим Сејдиновић из Независног друштва новинара Војводине (НДНВ) тада је истакао се овде очигледно радило о смишљеној судској заврзлами која има за циљ да јавно дискредитује новинарку „која има храбрости и умећа да се бави неуралгичним тачкама нашег друштва и која не преза од тога да се замери веома моћним људима, и онима у свету политике и онима у свету правосуђа“.

Вања Мацановић из из Аутономног женског центра (АЖЦ) оценила је случај као још један у низу где се, првенствено новинарке, застрашују да не раде свој посао, „јер ће доживети ово што сада доживљава Војтеховски или ће морати да плаћају огромне износе на име накнаде штете“.

У фебруару 2019. године, за претње силовањем које је на Твитеру упутио Татјани Војтеховски и њеној ћерки, 36-годишњи Бранко Томић из Мајданпека, у Вишем суду у Београду осуђен је само на условну затворску казну (осам месеци затвора, условно три године) и пуштен је на слободу.

Овај текст настао је у оквиру пројекта „Заштита права на слободу изражавања у правосудном систему Србије“, који спроводи Славко Ћурувија фондација, а финансира Европска унија. Ставови изречени у овом тексту представљају ставове аутора и не одсликавају ставове ЕУ.

Данијел Апро    Цензоловка

 

Можда ти се свиди

Оставите коментар