Председник покрета зелених “ Бреза“, Веселин Дабетић уручио је јуче председнику општине Стефану Дилберовићу похвалницу за рад на заштити животне средине , екологије и сређивање обале Дунава на територији општине Гроцка.
Тим поводом редакција Жиг Инфа обишла је јуче и данас обалу Дунава у Гроцкој, као и околне улице.
Према речима грађана које смо затекли на грочанском кеју, ситуација и није баш за соделу похвалнице за уређење обале Дунава. Сцена у којој купачи скупљају кесе и флаше да би могли пешкир да поставе није неубичајена.
Поред овога, мали број купача има и још један проблем јер људи са цистернама, који празне септичке јаме, испуштају све фекалије на месту где се људи купају. (горњи део кеја где се спуштају чамци у воду) . Шетачи који шетају грочанским кејом наићи ће на овакве сцене:
Према речима власника сплавова, кеј није чишћен више од 7. дана, а смећа је на све стране.
А уколико сте се упутили из правца Београда према грочанском кеју, и скренете у прву улицу која иде ка Кеју- Дунавском, наићићете на овакве сцене:
Запушење канализације, која се прелива на улицу и отворен простор, па право у поток. Кола разносе фекалије по путу, а смрад је несносан на овој врућини. Опште је познато да на оваквим врућинама епидемије заразних болести су веома вероватне.
Председник Бреза за Гроцку, Веселин Дабетић изјавио је, на додели похвалнице, и да – је уређење Дунавског кеја је велика ствар за екологију и заштиту животне средине, јер, према његовим речима, сви смо сведоци да се последњих деценија тим проблемом на нашој општини нико није бавио. Међутим према информацијама ЖИГ Инфа, а чију смо потврду добили и од више удружења са подручја општине Гроцка, ова информација тотално нетачна.
-Ова изјава је тотална необавештеност некога ко би требао да се бави заштитом животне средине. На територији општине Гроцка још увек постоје и раде НВО које су се бавиле и данас се баве проблемима заштите животне средине. НВО које су радиле веома озбиљне студије везане за 52 дивље депоније и иницирале у неколико наврата њихово уклањање.
НВО које су радиле у више наврата едукације са школском децом али и одраслима. НВО које су радиле озбиљне студије о загађености водотокова на територији Гроцке. НВО које су своје пројекте реализовали без велике помпе и сликања са било којим представником општине Гроцка. НВО које су уредиле комплетан простор око Центра за социјални рад Гроцка да би само после неколико месеци посађено растиње у једном делу било почупано да би се изградили тениски терени. НВО које су биле обезбедиле клупе и столове за кеј у Винчи и поставили их а које су у току вечери нетрагом нестали са кеја и никада више нису пронађени. Постојали си и појединци који су на тој истој обалоутврди, то јест грочанском кеју, садили, о свом трошку, дрвореде које су неки други појединци из само њима знаних разлога ломили и чупали, кажу из једног грочанског удружења.