Почетна » Извештај Завода за заштиту природе указује на нестанак заштићених врста у Ракитској реци

Извештај Завода за заштиту природе указује на нестанак заштићених врста у Ракитској реци

од Други Пишу
0 коментар

Након кривичне пријаве поднете против инвеститора мале хидроелектране Звонце у селу Ракита, код Пирота, Тужилаштво је затражило вештачење. Завод за заштиту природе Србије је за потребе вештачења извршио анализе на Ракитској реци и установио да у једном делу неких заштићених врста више нема.

Према извештајима Завода до којих је дошао ЦИНС, анализе су рађене у два наврата прошле године. Оне су показале да у једном делу реке више нема поточне пастрмке и поточног рака којих је било 2018. године. Стручњаци завода наводе да је дошло до „оштећења животне средине у већој мери и на ширем простору“.

У закључку пише и да је еколошки статус Ракитске реке драстично нарушен „преласком из салмонидне воде са присуством поточног рака у ципринидну воду са поточном мреном као јединим представником“. То значи да је станиште поточног рака и пастрмке уништено, а ове врсте и њихово станиште су заштићени нашим законом, објашњава за ЦИНС Јелена Чанак Атлагић, истраживачица на Институту за биолошка истраживања.

Изгледи за њихов повратак су, каже Чанак Атлагић, мали уколико не предузмемо нешто да се станиште врати у природно стање:

„Нарушавањем станишта угрожавамо опстанак локалних популација тих врста, јер ту више не постоје услови живота који су им потребни“.

Основно јавно тужилаштво у Пироту покренуло је у мају 2019. поступак по кривичној пријави коју су поднели Зелена странка и Регулаторни институт за обновљиву енергију и животну средину (РЕРИ) због више кривичних дела која се односе на оштећење животне средине, непредузимање мера заштите животне средине, пустошење шума, непрописно и неправилно извођење грађевинских радова.

ЦИНС је контактирао и власника МХЕ Звонце Горана Белића који каже да није имао увид у извештаје Завода и да о њима није обавештен.

За евентуални нестанак риба и ракова, Белић сматра да није одговорна МХЕ Звонце, већ Министарство заштите животне средине:

„Они су одобрили све то. Они су прописали услове, они су констатовали да ту има тих заштићених врста, али да то њима не смета – као што ја мислим лично да им не смета“.

Он додаје да је управо на адресу Министарства, али и Завода за заштиту природе Србије као његовог стручног органа који је давао сагласност, мишљење и услове како се гради, требало да оде и ова кривична пријава.

Из Основног јавног тужилаштва у Пироту за ЦИНС кажу да ће након вештачења донети одлуку.

Иначе, мала хидроелектрана Звонце је већ годинама у жижи јавности. Грађани и активисти су се борили против њене изградње, а у једном тренутку је и Министарство заштите животне средине наложило да се градња заустави. Врхунац се десио у августу 2020. године када су активисти и грађани из целе Србије отишли да сами изваде цеви.

Градња је на крају ипак омогућена, па је МХЕ Звонце изграђена и добија субвенције од државе за произведену струју. Према извештају ЕПС-а њеном власнику је за 2023. годину исплаћено више од 11 милиона динара. Активисти су, са друге стране, годинама затрпани пријавама и тужбама међу којима се налази и једна за штету због уклањања цеви.

 

Foto PrintskrinCins Ilustracija: CINS

Дина Ђорђевић  Цинс

 

Можда ти се свиди

Оставите коментар