Милорад Улемек Легија, бивши командант Јединице за специјалне операције, који служи казну затвора од 40 година због убиства председника Владе Зорана Ђинђића, поново је ступио у штрајк глађу.
Како је потврдила Управа за извршење кривичних санкције, Улемек од јуче одбија да конзумира храну која се спрема у Заводу. Поред њега, на исти корак се одлучио и некадашњи члан земунског клана Милош Симовић, као и Далибор Ристић који је осуђен због трговине наркотицима.
Из Управе су демантовали писања појединих медија да су се Улемеку придружили припадник ЈСО Звездан Јовановић, као и поједини припадници земунског клана.
Како Данас незванично сазнаје, Улемек је почео да одбија храну јер тврди да му није омогућено право на напредовање, као и због тога што му није дозвољено право на брачне посете. Он, подсетимо, служи затворску казну у Посебном одељењу КПЗ-а у Пожаревцу, које су због мера безбедности медији крстили „Алкатраз“.
Реагујући на медијске написе о Улемековом штрајку глађу из Управе за извршење кривичних санкција су истакли да се Закон о извршењу казне затвора за кривична дела организовног криминала, као и Правилник о кућном реду Посебног одељења примењује на сва осуђена лица.
„Категорички одбацујемо наводе који су се појавили у појединим медијима да овим и другим лицима у Посебном одељењу није дозвољено напредовање у третману. Свим лицима у Посебном одељењу, где год су испуњени законски услови, додељена су проширена права и погодности до тога да су испоштоване све препоруке Заштитника грађана из 2022. године“, наводе из Управе.
Осврћући се на Улемека, из Управе су навели да је он, због тога што је испунио услове предвиђене Правилником о кућном реду, разврстан у повољнију групу В1. У ову групу, појашњавају из Управе, сврставају се лица која се посебно добро владају, те због тога уживају проширена права.
Они додају да је Улемек због доброг владања три пута напредовао, због чега му је додељен већи број телефонских разговора, као и продужено трајање посета.
„Конкретно, законом и Правилником је предвиђено да осуђени има право на посете једном месечно у трајању од сат времена. Улемек већ неколико година уназад има посете три до четири пута месечно и то дупло дуже – у трајању од два сата без физичких препрека тако да и у овом делу ужива у проширеном праву како је и предвиђено законом. Дакле, посете чланова породице осуђеном Улемеку трају дупло дуже него што иначе трају посете чланова породице другим осуђеницима на издржавању казне затвора у другим казнено-поправним установама осим ако им нису одобрена проширена права која се односе на трајање посета“, наводе из Управе.
Проширена права, додају из Управе, односе се и на број телефонских позива. Тако Улемек, месечно има право на 16 телефонских позива, у појединчаном трајању од 15 минута. Када се сабере, Улемек има право да четири сата разговара телефоном месечно, што је четири пута дуже од осуђених лица која се не налазе у групи у којој је он.
„Истичемо да је осуђеном Улемеку годинама уназад омогућено да борави три пута дневно ван собе и то – по два сата напољу, два сата у теретени и два сата током друштвено-спортских активности. Оно што је ново јесте да је осуђено лице Улемек од почетка прошле године и радно ангажовано и у тим активностима проводи додатних сат времена ван собе тако да је и том смислу дошло до напредовања у третману. Значи, уколико жели, осуђени Улемек може да борави ван собе у којој је смештен седам сати дневно“, истичу у Управи, додајући да Улемек сваки боравак ван собе проводи у друштву најмање једног осуђеника напомињући да нема говора о његовој самоизолацији и нехуманом третману.
Напредак у третману, додају из Управе, представља и чињеница да Улемек једанпут или два пута недељно похађа специјализовани Општи когнитивно – бихејвиорални програм у циљу додатне психосоцијалне поршке.
Поред наведеног, напомињу, осуђени Улемек је завршио обуку за примену основних ликовних техника и омогућено му је похађање ликовне секције по жељи свакодневно.
Реаговање Управе за изрвшење кривичних санкција окончано је констатацијом да сва проширена права осуђеницима у КЗП Забела одобрава управник ове институције, уз сагласност председника Вишег суда у Београду.
Подсетимо, Улемек је накратко и у новембру 2021. године ступио у штрајк глађу тврдећи да служи казну у нехуманим условима.
Milorad Luković Legija Foto: EPA/SRDJAN SUKI