Осећај да су вам стопала стално хладна може да буде прилично фрустрирајући. Лоша циркулација, је често главни разлога због ког се то дешава.
Ако су вам стопала и даље хладна чак и након што сте обули чарапе, требало би обратити пажњу на друге узроке који могу да доведу до те појаве.
Лоша циркулација
Свако има циркулаторни систем који је одговоран за ношење крви кроз цело тело, али циркулаторни системи неких људи су мање ефикасни.
Ако имате лошу циркулацију, ваша крв можда нец́е тец́и тако слободно или брзо колико би требало, а пошто циркулација може да утиче на телесну температуру, овај смањени проток крви може да проузрокује осећај хладноће.
Др Агарвал напомиње да су крвни судови у вашим стопалима и шакама неки од најмањих и најосетљивијих. Дакле, лоша циркулација може да проузрокује да вам стопала и шаке буду посебно хладне.
„Постоји много разлога за лошу циркулацију“, каже др Агарвал.
Пушење и гојазност су уобичајени фактори ризика, као и друга основна здравствена стања попут периферне артеријске болести или Рејноове болести.
Редовно вежбање, избегавање цигарета и уравнотежена исхрана су здраве навике које вам могу помоц́и да побољшате циркулацију. Али такође можете да посетите лекара да бисте сазнали да ли је ваша лоша циркулација повезана са другим здравственим стањем, пише Реал Симпле.
Стрес
Ако се осец́ате изузетно стресно или узнемирено, вероватно ц́е се активирати реакција вашег тела „бори се или бежи“.
Када се то догоди, ваш број откуцаја срца и крвни притисак ц́е се повец́ати и можда ц́ете приметити да дишете брже. То је зато што ваше тело ради на усмеравању ресурса, попут крви, хранљивих материја и кисеоника, на ваше главне мишиц́не групе. На крају крајева, ово су мишиц́и који ц́е вам највероватније помоц́и да се ефикасно борите (или бежите).
Пошто ваше шаке и стопала нису главне мишиц́не групе, током стреса може доц́и до смањења протока крви. А пошто циркулација игра кључну улогу у регулацији телесне температуре, то може довести до тога да вам шаке и стопала буду хладни или да се појачано зноје.
Недовољно активна штитна жлезда
Хипотиреоза је термин који значи да је ваша штитна жлезда недовољно активна. Штитна жлезда је мала жлезда на предњем делу врата, а њен задатак је да производи хормоне који утичу на начин на који ваше тело користи енергију.
Ако имате хипотиреозу – неактивну штитну жлезду – ваша штитна жлезда не производи довољно ових хормона. Ово може постепено да доведе до успоравања вашег тела и слабијег функционисања. И то може да учини да се осец́ате уморно, али и депресивно. Такође може да доведе до тога да будете осетљивији на хладноц́у.
Неки људи се рађају са хипотироидизмом, а постоји и неколико ствари које га могу изазвати касније у животу, одређени лекови, упала штитне жлезде и Хашимотова болест.
Постоји и неколико различитих фактора ризика: жене и мушкарци преко 60 година, они са породичном историјом проблема са штитном жлездом, дијабетичари и многи други могу бити подложнији хипотиреози.
Важно је напоменути да многа друга стања повезана са хипотиреозом могу да проузрокују да вам стопала и шаке постану хладне.
Основна здравствена стања
Док су многи од ових окидача за хладна стопала чешц́и и мање озбиљни, неколико других може бити више забрињавајуц́и и захтевати медицинску помоц́.
„Ако развијете нетолеранцију на хладноц́у због здравственог стања, вероватно ц́е то бити прац́ено другим симптомима“, каже др Агарвал.
„Међутим, увек је добра идеја да потражите савет од свог лекара за било какве здравствене проблеме које можда имате.“
Потенцијални проблеми који би могли бити укључени су:
Периферна неуропатија: То значи да је ваш периферни нервни систем, нерви и нервне ц́елије ван вашег мозга и кичмене мождине, оштец́ен, тако да могу почети да говоре остатку вашег тела да су вам стопала хладна када заправо нису.
Периферна артеријска болест (ПАД): Поремец́ај крвних судова који је резултат тога што крвни судови постају толико уски или зачепљени да не могу да преносе крв из вашег срца у друге органе. Ово може бити узроковано накупљањем масних наслага у артеријама. То стање има своје име – атеросклероза.
ПАД обично погађа ноге или руке. И можда сте у вец́ем ризику ако пушите, имате висок крвни притисак, дијабетес, висок холестерол или сте старији од 60 година.
Рејноова болест: Редак поремец́ај крвних судова који обично погађа прсте на рукама и ногама. Ако имате Рејноову болест, ваши крвни судови се могу сузити када вам је хладно или сте под стресом, узрокујуц́и недостатак циркулације у одређеним деловима вашег тела, као што су прсти на рукама и ногама.
Можда сте у вец́ем ризику ако сте жена, старија од 30 година, имате породичну историју болести или живите на месту са хладном климом.
Буергерова болест: Стање крвних судова, формалније познато као облитеранс тромбоангиитиса, које може да изазове отицање крвних судова, спречавајуц́и да крв правилно тече. Ово може да изазове стварање крвних угрушака, а такође може да изазове пецкање, промену боје или хладноц́у.
„Најмањи крвни судови су управо у нашим шакама и стопалима, тако да смо осетљивији на промене у овим областима“, каже др Агарвал.
Он је објашњава да „ако се крвни судови у рукама или стопалима сузе из било ког разлога, што проузрокује смањен проток крви, осец́амо хладноц́у“.
Анемија: Прилично уобичајено стање крви у којем имате нижи број црвених крвних зрнаца од нормалног из било којег броја разлога: губитак крви, ваше тело не производи довољно црвених крвних зрнаца или ваше тело уништава превише црвених крвних зрнаца.
Црвена крвна зрнца су одговорна за циркулацију кисеоника кроз тело, без довољно њих, тело се бори да правилно функционише. Због тога се због анемије осец́ате уморно, слабо, вртоглаво, и често сте осетљиви на хладноћу.